-= Меню =-

Натураліст, мислитель, гуманіст (до 155-річчя від дня народження В.І. Вернадського)

«Ви знаєте, яка дорога мені Україна і як глибоко українське відродження проникає до всього мого національного та особистого світогляду, і я вважаю, що на мою долю випало велике щастя взяти в ньому участь. Я вірю не тільки в його майбутнє, але й, зокрема, в майбутнє Київської Академії наук і Національної бібліотеки»

Володимир Вернадський

Вернадський Володимир Іванович (28 лютого (12 березня) 1863, Петербург, Російська Імперія – 6 січня 1945, СРСР) – український філософ, природознавець, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму. Академік Петербурзької АН (з 1912), професор Московського університету. Один із засновників Української Академії наук; став дійсним членом Української АН та її першим президентом (з 1919). Засновник першої наукової бібліотеки в Україні (нині названої його ім'ям).

Ідеї Вернадського лягли в основу нових провідних напрямків сучасної мінералогії, геології, кристалографії, радіології, гідрогеології, геохімії. Вперше у світі академік Вернадський визначив роль організмів у геохімічних процесах. Організатор і директор Радієвого інституту, Біохімічної лабораторії (зараз Інститут геохімії та аналітичної хімії ім.В.І.Вернадського Російської АН).

Володимир Вернадський належав до тих патріотів України, які передбачали щасливе завтра свого народу, який обов'язково посяде гідне місце і в Європі, і в світі. Перед смертю вчений передав до Академії наук України свої спогади, в яких зазначав: «Я вірю у велике майбуття і України, й Української академії наук...».

З ім’ям В.І. Вернадського пов’язані важливі сторінки природознавчого дослідження України та визначальні етапи організації й розвитку національної науки, освіти, культури в ХХ ст. Могутній інтелект, науково-організаційний досвід та авторитет В.І. Вернадського дозволили об’єднати найкращі наукові сили української інтелігенції, розкрити масштаб та міць їхнього потенціалу, відкрили можливості створити, попри всі суспільні катаклізми, великі дослідницькі колективи вчених, що здобули світове ім’я українській науці. На всіх етапах функціонування в Україні Академії наук, Національної бібліотеки, низки університетів та інститутів фундаментальні засади теоретичного та практичного внеску академіка В.І. Вернадського та його однодумців забезпечили та їм життєдайні сили.

На абонементі наукової літератури презентовано виставку "Натураліст, мислитель, гуманіст (до 155-річчя від дня народження В.І. Вернадського)", на якій представлені роботи вченого.

Віра Побережець, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки