-= Меню =-

Літературна візитка книги Сергія Павленка «Загибель Батурина 2 листопада 1708 року»

12 грудня в Україні розпочинається другий Національний тиждень читання. Минулого року його започаткував Український інститут книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України. Бібліотека Уманського національного університету садівництва охоче вдруге долучається до нього, адже нам близька мета реалізації цієї ініціативи – привернути увагу до українських книжок, наявних у бібліотечних фондах, популяризувати читання як життєву практику серед українців та сприяти розвитку популярної літератури українською мовою.

В рамках однієї із акцій Національного тижня читання – «Книга на війні» – хочемо розповісти про надзвичайно важливу та актуальну сьогодні книгу, присвячену подіям, що відбулися понад триста років тому, але незважаючи на це, є історичним відображенням подій, що відбуваються в Україні в 2022 році. Про книгу, присвячену трагедії в Батурині…

Історія кожного народу має періоди, дати, які є вирішальними і доленосними в його житті. Загибель Батурина – один з найтрагічніших епізодів української історії – знищення російськими військами гетьманської столиці Батурин та жорстокі розправи над його мешканцями 2 листопада 1708 року. Це був в історії масовий геноцид українців. За оцінками істориків, жертвами масового вбивства стали від 11-14 тисяч людей – були вирізані всі мешканці міста незалежно від віку і статі. Саме місто пограбоване, в тому числі і православні храми, а потім, за наказом Меншикова, було спалене, а церкви знищені. А в городі Батурині мужиків да жінок у пень сікли да рубали. Церкви палили, святості та ікони під ноги топтали.

Французькі часописи, отримавши інформацію з України, вийшли з промовистими заголовками – «Страшна різня», «Руїна України», «Жінки й діти на вістрях шабель». «Газет де франс», «Летре гісторік» та інші газети сповіщали болючу новину: «Всі мешканці Батурина без огляду на вік і стать вирізані, як наказують нелюдські звичаї москалів... Ціла Україна купається в крові. Меншиков уживає засобів московського варварства».

Українці повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів.

В Батурині за допомогою російської зброї і репресій на деякий час було придушено волю українського народу до незалежності, тобто побудови суверенної держави.

Батурин своєю трагедією показав, що не можна домовлятися зі «старшим братом», його підступна натура – незмінна впродовж століть.

Бібліотека Уманського НУС пропонує вашій увазі літературну візитку книги Сергія Павленка «Загибель Батурина 2 листопада 1708 року» із бібліотечного фонду.

 Віра Побережець, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 29.04.2024 Георгій Гринь: від досліджень ґрунтового покриву до укладання карт ґрунтів України