-= Меню =-

Безцінний скарб залишений нащадкам: до 110 річниці виходу книги «Кримське промислове плодівництво» Л.П. Симиренка

Лев Платонович Симиренко видатний український вчений – садовод кінця XIX і початку XX століття, який залишив після себе значний слід у розвитку вітчизняного садівництва. Він був не тільки відомим на весь світ помологом, а й прекрасним знавцем розсадницької справи, визначним організатором. Ренет Симиренка ввійшов у світову дев’ятку найкращих сортів зимових яблук. «Розсадник, маточний сад, формові дерева, сад на карликових підщепах приваблювали у Мліїв садоводів з усіх куточків імперії».

Сьогодні ми згадуємо лише один з періодів життя великого вченого пов'язаний з написанням книги «Кримське промислове плодівництво». Часто Левко Платонович повторював слова: «Крим – шматочок голубого неба, що впав на землю».

«Досконало вивчаючи кримське садівництво, Левко Платонович написав і надрукував першу розвідку «Спроби дослідження кримського промислового садівництва і плодоторгівлі». Книгу схвально зустріла вітчизняна і зарубіжна преса, в журналах з’явилось багато рецензій і, за невеликим винятком, усі в один голос заявили: такої книги у нас ще не було».

«Але це був тільки початок тієї великої програми, яку накреслив на своє життя Левко Платонович. Довгими зимовими ночами Симиренко сидів і писав нову наукову працю «Кримське промислове плодівництво». Вона мала складатися з трьох великих томів. У перший том входила яблуня і груша, в другий – кісточкові: сливи, вишні, черешні, в третій – кольоровий атлас плодів».

«Він знав і любив землю.

А ще знав сади. Сади були його стихією,тут він був чарівником і творцем…

А найбільше любив він людей. Любив широку й щиру душу народу, його безмірну силу і мужність, його веселу вдачу і талант, вболівав за його гірку долю.

Він любив людей і залишив їм найдорожчу частку свого серця – сади».

Ці уривки з книги «Зелене сонце» [Савчук О. Зелене сонце : повість / Олекса Савчук. — К.: Молодь, 1962. — 266 с.] уродженця Черкащини Олекси Савчука, додають яскраві штрихи до біографії та наукової діяльності Л.П. Симиренка.

Цікаво, що Олексій Іванович Савчук народився навесні 1912 року в с. Федюківці Лисянського району на Черкащині в селянській родині. В той самий рік, коли у типографії «І.Н. Кушнєрьова» готувався до друку перший том «Кримського промислового плодівництва». Через 50 років (1962) у видавництві «Молодь» буде надрукована чудова повість «Зелене сонце», один екземпляр з п’ятнадцяти тисяч якої є у нашій бібліотеці. Це вже також бібліографічна рідкість.

Наразі увазі читачів бібліотеки пропонуємо віртуальну книжкову виставку «БЕЗЦІННИЙ СКАРБ ЗАЛИШЕНИЙ НАЩАДКАМ», присвячену 110 річниці виходу книги «Кримське промислове плодівництво» Левка Платоновича Симиренка.

Наталія Михайлова, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 01.10.2024 Бібліопрезентація «Легендарні козаки-характерники»

  • 30.09.2024 У бібліотеці розповідали про найцікавіші дерева парків