-= Меню =-

Економічна ефективність органічного землеробства

Отримана без застосування агрохімікатів продукція рослинництва й тваринництва – не тільки здоров’я наше і наших дітей, а й здорове довкілля та ґрунти. Це та продукція, з якою можемо вийти на зовнішні ринки. За кордоном давно підняте питання органічного землеробства. Найбільше земель, де впроваджено цей напрям землеробства, в Австралії – 10 млн. га. Дбають про екологічно чисті та безпечні продукти в Італії, Великобританії, Німеччині, Швейцарії, Франції. В Україні найпотужніше органічне сільськогосподарське підприємство – ПП «Агроекологія» Шишацького району, Полтавської області. У цьому господарстві кілька десятків років не застосовують при вирощуванні сільськогосподарських культур агрохімікатів. На 8-ми тис. га оздоровленої землі щорічно виробляють більше 900 тонн екологічно чистої продукції.

Агрохімікати – це міна уповільненої дії. За декілька років використання вони відкладаються в ґрунті, потрапляють у рослини, а також у джерела води, рибу. Худоба харчується рослинами обробленими хімікатами, тому люди щоденно отримують значні дози канцерогенно небезпечних речовин, які, потрапляючи в організм, повільно руйнують клітини та органи.

Продукція може бути забруднена радіонуклідами, пестицидами, важкими металами, нітратами. Її використання приводить до тяжких захворювань людей, особливо дітей.

У зв’язку з ростом рівня антропогенного навантаження на сільськогосподарський ландшафт у багатьох районах України виникла проблема виробництва продукції для дитячого дієтичного харчування.

В економічно розвинутих країнах по різному заохочують господарства, які вирощують таку продукцію. Наприклад, у США «продукція органічного землеробства» присвоюється лише після того, як продукція пройде контроль на екологічну чистоту, що здійснюється спеціальною організацією, яка видає фермеру сертифікат якості. Витрати виробництва екологічно безпечної продукції компенсуються вищими на 10-15% цінами на неї, порівняно із звичайною.

Інша проблема, яка турбує світ – це те, що в зв’язку з інтенсивністю хімічного, радіаційного та інших видів антропогенного впливу на навколишнє середовище виникають проблеми, які негативно позначаються на здоров’ї людей, спонукаючи їх до вибору продуктів харчування. Людей все більше цікавить інформація про хімічний склад продуктів харчування, їх калорійність, наявність у них харчових добавок, стабілізаторів та інших хімічних речовин, генетико модифікованих організмів.

Екологічно безпечні продукти – це продукти, одержані на основі сільськогосподарської сировини, вирощеної за технологією органічного землеробства, при якому не використовують синтетичних хімікатів, генетично-модифікованих організмів, проводять мінімальний обробіток ґрунту.

Ми живемо в такий час, який є поворотним пунктом у землеробстві. І саме від нас залежить чи принесе нова епоха – епоха органічного землеробства загальне благополуччя і здоров’я, чи стане часом повного занепаду в збереженні головного нашого багатства – землі, навколишнього середовища та існування людства. За умов зростаючих антропогенної діяльності людини і навантаження на ґрунт та пов’язаних з цим природних компонентів наука про землеробство ускладнилась і вимагає нових і глибоких знань.

Сподіваємось, що віртуальна виставка «ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ОРГАНІЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА», підготовлена працівниками читальної зали №1, допоможе вирішити проблему виховання справжнього господаря на землі, яка охоплює філософські, соціально-економічні і правові аспекти.

Марія Фіткаленко, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 27.03.2024 Поетичний вечір пам’яті професора Павла Ямчука «Іскри творчості запалюють серця»

  • 20.03.2024 Новини рекомендаційної бібліографії