-= Меню =-

Квіти – окраса нашого життя

Ми працю любимо, що в творчість перейшла,
 музику палку, що ніжно серце тисне
У щастя людського два рівних є крила:
Троянди й виноград, красиве і корисне.
М. Рильський

Квіти – одне з найпрекрасніших творінь природи, дивовижні дарунки, яких з кожним роком стає все менше. Дуже давно, коли на землі ще не було людини, з землі виріс маленький пагінець, потягнувся до неба, до сонця й розквітнув квіткою. Якою була та квітка, ніхто не знає. Але, без сумніву, у світ прийшла краса.

У давніх італійців Флора була богинею квітів та юності. Культ Флори був одним із найстародавніших місцевих сільськогосподарських культів древньої Італії, особливо в сабінян. Пізніше стародавні римляни ототожнили Флору зі старогрецькою богинею квітів Хлоріс, або Хлоридою, що означає «зелена». На честь свята Флори в стародавньому Римі з 28 квітня по 3 травня відбувалися великі народні гуляння, які називалися флораліями. У цей час влаштовували веселі масові ігрища, люди щедро прикрашали себе та домашніх тварин квітами, гірляндами, жінки одягали на себе сукні, майстерно зроблені з різноманітних квіток.

В античному мистецтві Флора мала вигляд вродливої молодої жінки, прикрашеної різноманітними квітами й вінками. Люди всіх часів і народів ушановували квіти, бо вважали їх посередниками між небом і землею. Про любов давніх людей до квітів свідчать малюнки, що збереглися на стінах печер (юнаки дарують своїм нареченим гірлянди квітів). Давні люди приносили квіти до жертовників, прикрашали себе ними під час ритуальних танців. Пізніше люди приносили квіти до храмів і свого житла.

Квіти супроводжують нас усе життя, від народження до останньої хвилини. Перший урок й останній дзвоник, перше побачення й остання зустріч, трудовий успіх і героїчний учинок – завжди квіти, які даруємо ми і які дарують нам: мовчазні й водночас такі красномовні. Квіти – це честь, це шана, це дяка.

А в наш час квіти – творіння людських рук, розуму й фантазії, творіння для людини. Це наші справжні супутники – ніжні, чарівні й хвилюючі. Здавна українські оселі прикрашають чудові квітники, в яких ростуть високі мальви з різнокольоровими квітами, яскраві чорнобриві, хрещатий барвінок, жовтогарячі нагідки, червона рута, соняшник. Ці квіти – наші обереги, окраса життя, символи української землі історія нашого народу. Піднятися до досконалості і витонченості природи не вдалося нікому. Тому плекати ці чуда природи – наше велике щастя і святий обов’язок.

Кожна країна, виходячи із своїх національних традицій, створила своє, характерне тільки для неї озеленення: японський сад, англійський газон чи французький бульвар. Проте озеленення має і спільну рису: намагання покласти в його основу архітектурно художні принципи, які забезпечують не лише естетичне довкілля, але поліпшують його санітарно-гігієнічні параметри.

Особливо це важливо сьогодні, коли в міру росту великих міст, проявилися і загострилися проблеми: забруднення повітря, вод і ґрунтів викидами промисловості, комунальних виробництв, енергетики і транспорту, шумова загроза, витиснення природи і втрата багатьох цінних ландшафтів.

З відродженням державного, культурного, економічного і духовного розвитку народу рідної та незалежної України потрібно відроджувати і садово-паркове мистецтво, бо це також частина нашої духовної і культурної спадщини. Віртуальна виставка «КВІТИ – ОКРАСА НАШОГО ЖИТТЯ» познайомить здобувачів вищої освіти з історією розвитку художнього садівництва, методами створення високохудожніх садів та основами садово-паркового мистецтва в історичному плані. Допоможе сформувати художній смак, прищепити їм мистецькі погляди на свою професію і бажання в своїй майбутній професійній діяльності створювати не просто зелені насадження, а формувати цікаві естетичні та високохудожні твори з декоративних рослин, дивитись на творіння своїх рук, як на своєрідне мистецтво, що має принести радість та естетичну насолоду людям. І в цьому неперевершена роль квітів!

Марія Фіткаленко, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 01.10.2024 Бібліопрезентація «Легендарні козаки-характерники»

  • 30.09.2024 У бібліотеці розповідали про найцікавіші дерева парків