-= Меню =-

Ліс – наше багатство

На 23-й Генеральній Асамблеї в 1971 році, Європейська конфедерація сільського господарства була ініціатором відзначення Дня лісу, і ця ідея була підтримана Всесвітньою Продовольчою і сільськогосподарською організацією при ООН (ФАО). З тієї пори 21 березня в усьому світі відзначається Міжнародний День лісу.

В даний час загальна площа лісів на планеті складає приблизно 38 млн. кв. км (це близько третини площі суші), з яких 13% належать до охоронюваним природним територіям. Ліси – легені нашої планети, вони мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення – беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість ґрунтів і ландшафти...

Проблема збереження лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу. В останні роки тенденції, пов’язані зі зменшенням лісів на Землі, викликають тривогу не тільки у екологів, але й у всього міжнародного співтовариства.

Ліси забезпечують суспільство багатьма цінностями. Це не лише чиста прісна вода, безпечна домівка для нашої флори та фауни, деревина для наших будівель, сировина для паперу, пилок та нектар для бджолярства, неймовірна кількість безцінних археологічних, історичних та культурних об’єктів. Це – саме життя. Тому любіть ліс і святкуйте це чудове свято разом.

До Міжнародного дня лісу бібліотекарями абонементу №1 підготовлено віртуальну та книжкову виставки на тему: «Ліс – наше багатство».

 Виставка має 7 розділів: особливості вирощування та продуктивність різних лісових культу; селекція лісових насаджень; лісівництво та лісознавство; лісові меліорації; захист лісу від шкідників та хвороб; механізація лісогосподарських робіт; дендрологія.


1. Особливості вирощування та продуктивність різних лісових культур

Білоус В. І. Вирощування високопродуктивних культур дуба в Лісостепу України : монографія / В. І. Білоус. — Вінниця : Книга – Вега, 2007. — 176 с.

Приведена коротка історія розвитку лісокультурної справи на Україні,сучасна технологія відновлення дібров, висвітлені результати вивчення високопродуктивних культур дуба в Лісостепу проаналізовані взаємовідносини та взаємовплив дуба в мішаних та складних насадженнях.

Для широкого кола лісників-виробничників, науковців та студентів.

Лакида П. І. Надземна фітомаса та вуглецево-енеогетичний потенціал ялицевих деревостанів Українських Карпат : монографія / П. І. Лакида, Р. Д. Василишин, О. М. Василишин. — Корсунь-Шевченківський : Гавришенко В. М., 2010. — 239, [1] с.

Висвітлено дослідження лісових біоценозів. Науково обґрунтована та практично реалізована система нормативно-інформаційного забезпечення оцінки компонентів надземної фіто маси дерев і деревостанів ялиці білої в Українських Карпатах та депонованого в них вуглецю.

Лакида П. І. Фітомаса вільшняків Західного Полісся України : монографія / П. І. Лакида, І. В. Блищик. — Корсунь-Шевченківський : Майдаченко І.С., 2010. — 236, [1] с.

Теоретично опрацьована та практично реалізована система нормативно- інформаційного забезпечення оцінки компонентів надземної фітомаси дерев і деревостанів вільхи клейкої в Західному Поліссі України та депонованого в них вуглецю.

Монографія розрахована на фахівців лісового господарства та охорони природи, науковців, аспірантів та студентів лісогосподарських, економічних, екологічних і біологічних факультетів вузів.

Білоус В. І. Дуб звичайний в лісах України : монографія / В. І. Білоус. — Вінниця : Книга-Вега, 2009. — 175, [1] с.

Розглядаються основні біологічні та лісівничі властивості, місце виду в систематизації роду, виділяються географічно-кліматичні екотипи. Порівнюються природні насадження та культури дуба, висвітлюються питання природного та штучного вегетативного розмноження. Наводяться матеріали мінливості фізико-механічних властивостей деревини дуба, залежно від лісо рослинних умов та інших факторів.

Книга розрахована на широке коло читачів, і в першу чергу, для лісників, студентів, біологів та працівників охорони здоров’я.

Продуктивність штучних насаджень сосни звичайної в свіжих типах лісу / [Бондар А. О., Гордієнко М. І., Лакида П. І., Попельнюк В. В.]. — Вінниця : Глобус-Прес, 2009. — 181, [1] с.

У монографії наведено доповнення едафічної сітки типів лісу П.С. Погребняка, висвітлено нові біологічні та екологічні особливості сосни звичайної, стан та продуктивність штучних насаджень сосни звичайної в свіжих типах протоборів, борів, суборів, дібров, будову кореневої системи, товарну структуру, товарність сортиментів сосни в усіх свіжих типах лісу, виявлено чинники, які впливають на стан та продуктивність насаджень сосни.

2. Селекція лісових насаджень

Білоус В. І. Лісова селекція : підручник / В. І. Білоус. — Умань, 2003. — 534 с.

Розглянуто основні методи селекції лісових дерев з метою підвищення їх продуктивності та стійкості лісів України. Викладено сучасні методи вивчення мінливості та спадковості в природних насадженнях та культурах. Особлива увага приділяється вивченню внутрішньовидових особливостей основних лісоутворюючих видів, розвитку процесів інтрогресивної гібридізації та організації сортового лісового насінництва. Окремо розглянуті селекція та насінництво головних та супутніх лісоутворюючих видів у зв'язку з селекцією до негативних умов зовнішнього середовища.

Для студентів факультетів лісового, садово-паркового господарства та лісової міліорації, інженерно-технологічних працівників, біологів, спеціалістів лісового господарства та охорони праці.

3.  Лісівництво та лісознавство

Свириденко В. Є. Лісівництво : підручник / В. Є. Свириденко, О. Г. Бабіч, Л. С. Киричок; за ред. В. Є. Свириденка. — Київ : Арістей, 2005. — 544 с.

У підручнику розкривається суть лісу, як складного рослинного угруповання, найважливішого компонента біосфери Землі. У першій частині – «Лісознавство» – розглянута морфологія лісу, його взаємодія з екологічними факторами, поновлення, ріст та формування лісових насаджень, типологія лісу. У другій частині – «Лісівництво» – висвітлені принципи головного користування лісом, системи головних рубок, біологічні основи та технологія рубок догляду за лісом.

Для студентів вузів і аспірантів напряму «Лісове і садово-паркове господарство», лісових екологів, агрономів. Буде корисним біологам, ботанікам, спеціалістам лісовоого і садово-паркового господарства.

Свириденко В. Є. Практикум з лісівництва : навч. посібник / В. Є. Свириденко, Л. С. Киричок, О. Г. Бабіч; за ред. В. Є. Свириденка. — Київ : Арістей, 2006. — 416 с.

У навчальному посібнику викладені у відповідності з діючими програмами дисципліни «Лісівництво» та суміжних з ними дисциплін лабораторні роботи, їх мета та методика виконання, необхідні дані для формування індивідуальних завдань, контрольні запитання до кожної теми лабораторної роботи. Окремі розділи стосуються важливих питань рекреаційного лісівництва, охорони лісів від пожеж, побічного користування лісом.

Розраховано на студентів вузів і коледжів з напряму «Лісове і садово-паркове господарство», учнів лісових технікумів. Буде корисним ботанікам, біологам, екологам, спеціалістам лісового та садово-паркового господарства.

Лісові культури : підручник / [Гордієнко М. І., Гузь М. М., Дебринюк Ю. М., Маурер В. М.] ; за ред. М. М. Гузя. — Львів : Камула, 2005. — 608 с.

У підручнику висвітлені питання лісового насінництва, організації лісонасіннєвої справи, влаштування лісових розсадників та особливостей вирощування садивного матеріалу в них. Викладено теоретичні основи створення лісових культур та описано сучасні технології створення штучних насаджень основних лісотвірних аборигенних і цінних інтродукованих деревних порід в залежності від типу лісорослинних умов, типу лісу і категорії лісокультурної площі.

Для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за спеціалдьністю «Лісове господарство», «Садово-паркове господарство», «Лісова меліорація», «Мисливське господарство», аспірантів і викладачів профільних кафедр, а також для спеціалістів лісового господарства.

Гірс О. А. Лісовпорядкування : підручник / О. А. Гірс, Б. І. Новак, С. М. Кашпор. — Київ : Арістей, 2004. — 384 с.

В даному підручнику вперше розглянуті питання безперервного лісовпорядкування та застосування географічних інформаційних систем (ГІС) у лісовому господарстві, організації лісогосподарської діяльності в зонах радіаційного забруднення, впорядкування садово-паркових та мисливських господарств.

Видання адресоване студентам вищих і середніх навчальних закладів, котрі навчаються за спеціальностями «Лісове та садово-паркове господарство», і «Мисливствознавство». Деякі висвітлені в підручнику теоретичні та практичні питання лісовпорядкування будуть цікавими також для наукових працівників, аспірантів, лісовпорядників і спеціалістів лісового господарства.

Термена Б. К. Лісознавство з основами лісівництва : навч. посіб. / Б. К. Термена. — Чернівці : Книги – ХХІ, 2005. — 160 с.

У посібнику висвітлено поняття лісового фітоценозу як природної екосистеми. Показана залежність деревних рослин від екологічних факторів, роль біотичних факторів і антропогенний вплив на ліс. Особлива увага відведена основним етапам формування врожаю насіння деревних рослин, природному відновленню лісових фітоценозів, питання лісового насінництва і селекції, а також штучному лісорозведенню і вегетативному відновленню лісу.

Запропонований посібник допоможе студентам при вивченні курсів «Лісознавство з основами лісівництва», «Екологія деревних рослин» і «Основи лісівництва та лісовпорядкування».

Эйтинген Г. Р. Лесоводство / Эйтинген Г. Р. — [3-е, изд. перераб. и доп.]. — Москва : Сельхозгиз, 1944. — 280 с.

В учебнике освещены принципы главного использования леса, системы главных рубок, биологические основы и технология рубок ухаживание за лесом.

Для студентов высших учебных заведений, обучающихся по направлению «Лесное хозяйство».

Гордієнко М. І. Штучні ліси в дібровах / М. І. Гордієнко, А. Ф. Гойчук, Н. М. Гордієнко ; за ред. М. І. Гордієнка. — Житомир : Полісся, 1999. — 592 с. — ISBN 966-7057-30-5.

На підставі всебічного вивчення біологічних, екологічних та ценотичних особливостей деревних рослин, узагальнення виробничого досвіду вирощування деревостанів рівнинної частини України наведено пропозиції по створенню та формуванню біологічно стійких, високопродуктивних, багатофункціональних насаджень з урахуванням умов місцезростання та категорії лісокультурних площ.

Монографія розрахована на наукових співробітників, практиків лісового господарства, ботаніків, фізіологів, мікробіологів, грунтознавців та інших фахівців, які вирощують та вивчають лісові ценози.

4. Лісові меліорації

Лісові меліорації : підручник / [Пилипенко О. И., Юхновський В. Ю., Дударець С. М., Малюга В. М.]. — Київ : Аграрна освіта, 2010. — 282 с.

Викладено основні питання щодо створення і використання захисних лісових насаджень. Особливу увагу приділено водній ерозії грунтів і протиерозійним заходам. Розкрито питання меліорації піщаних земель, гірських і техногенних ландшафтів.

Може бути корисний студентам, магістрам і аспірантам вищих навчальних закладів, науковцям і фахівцям лісової, агролісомеліоративної та аграрної галузей, а також інших сумісних секторів економіки.

Гладун Г. Б. Лісові меліорації агроландшафтів : словник-довідник основних термінів та визначень / Г. Б. Гладун. — Х. : Нове слово, 2003. — 164 с.

Термінологічний словник-довідник «Лісові міліорації агроландшафтів» призначений для використання фахівцями лісового господарства, землевпорядниками, агролісомеліораторами, науковцями і проєктантами, аспірантами і студентами відповідних спеціальностей.

У словник включені терміни і визначення, що відображають розвиток меліоративної науки на початку ХХІ століття. Поняттєво-термінологічний масив містить уставлені поняття, у тому числі й найсучасніші з різних областей знань і наук про природу.

Гладун Г. Б. Захисні лісові насадження: проектування, вирощування, впорядкування / Г. Б. Гладун, М. Є. Трофименко, М. А. Лохматов. — Харків : Нове слово, 2005. — 390 с.

В книзі розглянуті основні принципи проектування, створення, вирощування, лісівничих заходів при веденні господарства, захисту від шкідників і хвороб, моніторингу і впорядкування захисних лісових насаджень на території України з урахуванням сучасних наукових уявлень.

Книга призначається для використання фахівцями лісового господарства, землеупорядниками, агролісомеліораторами, науковцями, проектантами, аспірантами і може використовуватись як навчальний посібник при підготовці студентів відповідних спеціальностей. Вона може бути також корисною фахівцям господарств різних форм власності, які мають на території землекористувань лісові об’єкти, міжгосподарських агролісгоспів, об’єднань та спеціалістам із охорони природи.

Косарев В. П. Андрющенко Т. Т. Лесная метеорология с основами климатологии / В. П. Косарев, Т. Т. Андрющенко ; под ред. Б. В. Бабикова. — [2-е изд., испр. и доп.]. — С.-Петербург : Краснодар, 2007. — 288 с.

В учебном пособии приводятся основные сведения о земной атмосфере, ее строении, составе, компонентах и свойствах, о физических процессах и явлениях, происходящих в ней, о факторах, влияющих на погоду и климат, об организации гидрометеорологической службы. Описаны радиационный, тепловой и гидрологический режимы земной поверхности и атмосферы.

5. Захист лісу від шкідників та хвороб

Семенкова И. Г. Фитопатология : учебник / И. Г. Семенкова, Э. С. Соколова. — Москва : Академия, 2003. — 480 с.

В учебнике изложены основы биологии, экологии и систематики грибов и грибоподобных организмов, бактерий вирусов, фитонематод и других возбудителей болезней растений, симптомы и типы этих болезней. Рассмотрены основные методы и средства борьбы с болезнями растений, диагностические признаки, особенности развития и условия распространения наиболее опасных болезней, кустарников и цветочных культур, изложены меры борьбы с ними. Приводится описание наиболее вредоносных видов складских домовых грибов и методов защиты древесины.

Для студентов высших учебних заведений, обучающихся по напрвлению «Лесное хозяйство и ландшафтное строительство».

Ванин С. И. Лесная фитопатология / под ред. Д. В. Соколова.— [4-е изд., перераб. и доп.]. — Москва : Гослесбумиздат, 1955. — 416 с.

В книге излагаются сведения о болезнях лесных древесных и кустарниковых растений, о повреждениях основных продуктов лесного хозяйства и продуктов переработки древесины. Содержание ее разбито на 5 разделов и 20 глав в соответствии с программой курса.

Воронцов А. И. Лесная энтомология : учебник / А. И. Воронцов. — [3-е изд., перераб.]. — Москва : Высшая школа, 1975. — 368 с.

Учебник состоит из двух частей: общей и специальной. В общей части дается краткое описание внешнего и внутреннего строения насекомых, необходимые сведения по их систематике, биологии и экологии. В специальной части излагается характеристика экологических групп лесных насекомых. Приводится описание образа жизни наиболее распространенных видов вредителей. Большое внимание уделено мерам борьбы, особенно сочетанию биологических и химических средств защиты. Книга хорошо иллюстрирована. Предназначается для студентов лесохозяйственных специальностей вузов.

Воронцов А. И. Лесная энтомология : учебник / А. И. Воронцов. — [4-е изд., перераб. и доп.]. — Москва : Высшая школа, 1982. — 384 с.: ил.

Учебник состоит из двух частей. В общей части дается описание внешнего и внутреннего строения насекомых, сведения по их систематике, биологии, экологии. В специальной части приведены характеристики экологических групп Лесных насекомых. Описаны образ жизни наиболее распространенных видов вредителей и меры борьбы с ними. Рассматриваются биологический метод борьбы с вредителями леса и прогнозирование массового появления вредителей.

Воронцов А. И. Лесная энтомология : учебник / А. И. Воронцов. — Москва : Высшая школа, 1962. — 348 с.

 

Учебник предназначен для подготовки студентов дневного, вечернего и заочного отделений лесохозяйственных факультетов по теоретическому курсу лесной энтомологии, с дополнительным привлечением материала по месту нахождения вуза. Кроме того, учебник может быть использован также при чтении курса на кафедрах энтомологии в государственных университетах и на факультетах защиты растений сельскохозяйственных вузов.

Гайченя П. А. Стовбурні шкідники лісу : атлас-визначник / П. А. Гайченя, О. Я. Сєріков, К. К. Фасулаті. — Київ : Урожай, 1970. — 162, [2] с.

Изображены и описаны главнейшие стволовые вредители лесных, парковых и садовых насаждений Украины. Кроме взрослых насекомых, показаны также отдельные стадии их развития и повреждения, причиняемые деревьям. Излагаются основные направления борьбы со стволовыми вредителями.

Рассчитана на работников лесного и паркового хозяйства, садоводов, учителей-биологов и студентов биологических факультетов, а также факультетов защиты растений высших и средних учебных заведений Украины.

6. Механізація лісогосподарських робіт

Зима І. М. Механізація лісогосподарських робіт : підручник / І. М. Зима, Т. Т. Малюгін. — [4-е вид., перероб. та доп.]. — Київ : ІНКОС, 2006. — 488 с.

У підручнику узагальнено передовий досвід використання машинної лісогосподарської техніки, враховано розроблену для лісового господарства систему машин.

Гуцелюк Н. А. Технология и система машин в лесном и садово-парковом хозяйствах : учебное пособие / Н. А. Гуцелюк, С. В. Спиридонов. — С.-Петербург : Профикс, 2008. — 696 с. ISBN 978-5-903039-30-2.

В учебном пособии изложены устройство, работа и регулировки технологических параметров машин для лесного и садово-паркового хозяйства. Приводятся сведения о новых и имеющихся в хозяйствах машинах, необходимые для их выбора применительно к условиям использования.

Предназначено для студентов высших учебных заведений, обучающихся по специальностям «Лесное хозяйство», «Садово-парковое и ландшафтное строительство», «Машины и оборудование лесного комплекса», а также для практического использования работниками предприятий лесного хозяйства и садово-паркового строительства.

7. Дендрологія

Заячук В. Я. Дендрологія. Голонасінні : навчальний посібник / В. Я. Заячук. — [2-ге вид., перероб. та доп.]. — Львів : Камула, 2005. — 176 с. — ISBN 966-8343-30-1.

В систематичному порядку подано дендрологічну характеристику голонасінних лісотвірних і супутніх аборигенних, інтродукованих чи перспективних для інтродукції в умовах України деревних рослин, проаналізовано їх біологічні, екологічні та лісівничі властивості. Наведено дані про їх батьківщину та штучний ареал. Показано шляхи сучасного застосування голонасінних рослин у різних галузях господарства.

Для студентів лісогосподарських, біологічних, екологічних факультетів вищих навчальних закладів, зокрема спеціальностей: лісове господарство, садово-паркове господарство, прикладна екологія, ландшафтна архітектура. Може бути корисним для лісівників, екологів, спеціалістів садово-паркового господарства, ландшафтної архітектури, охорони природи та інших працівників лісових галузей.

Громадин А. В. Дендрология : учебник / А. В. Громадин, Д. Л. Матюхин. — Москва : Академия, 2006. — 360 с.: ил. — (Сред. проф. образование). — ISBN 5-7695-2657-2.

В учебнике описаны жизненные формы древесных растений, понятия об ареалах, изложены основы экологии, фенологии, интродукции, акклиматизации растений, декоративной дендрологии. Приведены данные по методике и практике семенного и вегетативного розмножения важнейших видов.

Для студентов образовательных учреждений среднего профессионального образования. Может быть полезен агрономам питомников и садоводам-любителям.

Заячук В. Я. Дендрологія : підручник / В. Я. Заячук. — Львів : Апріорі, 2008. — 655, [1] с. — іл. — ISBN 966-8256-93-6.

У підручнику охарактеризовано ареалогію, екологію, морфологію, біологію, фенологію, біогеоценологію та систематику деревних рослин і рослинного покриву природних зон України. В систематичному порядку подано дендрологічну характеристику голонасінних і покритонасінних лісотвірних і супутніх автохтонних, інтродукованих чи перспективних для інтродукції в умовах України деревних рослин, проаналізовано їх біологічні, морфологічні, екологічні та лісівничі властивості. Наведено дані про їх природний та штучний ареали. Показано шляхи сучасного застосування деревних рослин у різних галузях господарства.

Для студентів лісогосподарських, біологічних, екологічних факультетів вищих навчальних закладів, зокрема спеціальностей: лісове господарство, садово-паркове господарство, мисливське господарство, екологія, охорона навколишнього природного середовища, ландшафтна архітектура, ландшафтний дизайн, фітодизайн та ін. Може бути корисним для лісівників, екологів, спеціалістів садово-паркового господарства, ландшафтної архітектури, охорони природи та інших працівників лісових та суміжних галузей. 

Калініченко О. А. Декоративна дендрологія : навчальний посібник / О. А. Калініченко. — Київ : Вища школа, 2003. — 199 с.: іл. — ISBN 966-642-145-3.

Викладено загальні відомості про деревні декоративні рослини, їхні біологічні й екологічні особливості. Наведено схему дендродекоративного районування території України, дано кліматичну характеристику кожного району та підрайону.

Описано в систематичному порядку 195 найдекоративніших місцевих та інтродуктованих в Україні деревних видів за схемою: декоративні якості, район природного зростання, реакція виду та вплив факторів зовнішнього середовища, використання виду та його форм у різних типах декоративних насаджень та в різних дендродекоративних районах країни.

Заячук В. Я. Дендрологія. Покритонасінні : навчальний посібник / В. Я. Заячук. — Львів : Камула, 2004. — 408 с.: іл. — ISBN 966-8343-29-8.

В систематичному порядку подано дендрологічну характеристику Покритонасінних лісотвірних і супутніх аборигенних, інтродукованих чи перспективних для інтродукції в умовах України деревних рослин, проаналізовано їх біологічні, морфологічні, екологічні та лісівничі властивості. Наведено дані про природні та штучні ареали. Показано шляхи сучасного використання Покритонасінних рослин у різних галузях господарства.

Для студентів лісогосподарських, біологічних, екологічних факультетів вищих навчальних закладів, зокрема спеціальностей: лісове господарство, садово-паркове господарство, мисливське господарство, прикладна екологія, ландшафтна архітектура. Може бути корисним для лісівників, екологів, спеціалістів садово-паркового господарства, ландшафтної архітектури, охорони природи та інших працівників лісового господарства.

Віртуальну книжкову виставку підготували
Оксана Борейчук, бібліотекар І категорії
Наталія Поліщук, бібліотекар ІІ категорії

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 01.10.2024 Бібліопрезентація «Легендарні козаки-характерники»

  • 30.09.2024 У бібліотеці розповідали про найцікавіші дерева парків