-= Меню =-

Навколишнє середовище і здоров’я людини

День навколишнього середовища відзначають в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно указу Президента України. Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP – Екологічна програма ООН, яка є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля. Головна мета свята – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження безпеки навколишнього середовища.

Природа! З дитячих років ми звикли до її чарівної краси. Любимо бувати в лісі, полі. Дивимося на квіти, дерева. Радіємо спілкуванню з природою, милуємося її красою. Людина – це частина природи. І саме природі ми зобов’язані своїм існуванням, своєю досконалістю, своєю могутністю. Та, на жаль, не завжди ми цінуємо чарівну вроду природи. Уже половина хлібної ниви України – 18 гектарів – еродована. Загинули тисячі річок. Через забруднення вод деградують Чорне і Азовське моря. Втратили більше половини лісового покриву Карпати. Гинуть цінності, які природа творила мільярди років. Гинуть повітря, земля, води, рослинність.

Драматизм ситуації полягає не лише в тому, що, піднявши руку на природу, ми стали поколінням самогубців, що зневажено святині народу, які зберігали одвіку. Ми стали поколінням грабіжників дітей і внуків, убивцями нащадків. Збільшуючи кількість продовольства ціною отруєних земель пестицидами і міндобривами, прирікаємо на голод тих, хто житиме після нас на деградованій землі. Ми прикрашаємо побут цивілізованими зручностями, від виробництва яких наростає мертвотна повінь промислових викидів, чим позбавляємо дітей і внуків наших ковтка чистого повітря і води. Бо ж сховища радіоактивних відходів, які ми безпорадно закопуємо в землю, то безліч чорнобилів завтрашнього дня, 80-90% ракових пухлин спричиняється забрудненням навколишнього середовища, зростає дитяча захворюваність. Частішають випадки народження калік, розумово неповноцінних, мертвих дітей, що під тиском промислових забруднень деформуються генетичні структури людського організму. Пора знати про те, що війна, розв’язана нами проти природи, загрожує катастрофою не меншою, ніж термоядерна.

Розуміння цих проблем повинно стати частиною світогляду кожної сучасної людини. За майбутнє потрібно боротися щоденно на всіх рівнях від станка робітника та трактора у полі до стола міністра. Тільки ця боротьба повинна бути усвідомленою, а для цього необхідна екологізація усієї освіти. У літературі представленій на віртуальній виставці «НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ», підготовленій працівниками читальної зали №1 наводяться основні питання та концепції сучасної природоохоронної діяльності та екологічної науки, без знання яких неможливо ні засвоїти, ні достатньо зрозуміти саму суть екології, ні розібратися у тих помилках ведення господарства, які призвели до численних бід, дається правдива характеристика екологічної ситуації в Україні. Тож запрошуємо до перегляду.

Віртуальну виставку підготувала
Марія Фіткаленко, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки