-= Меню =-

Юліус Робертович Ланцький

Ланцький Юліус Робертович - фахівець з плодового та декоративного садівництва, головний садівничий та завідувач Царициного саду ("Софіївка") в Умані з 1892 по 1907 рік, викладач ботаніки та садівництва в Уманському середньому училищі землеробства і садівництва.

Народився Юліус Робертович 23 жовтня 1860 року в багатодітній родині у селищі Суук-Су в Криму. Його батько служив управителем величезного маєтку графа Мордвинова, куди входили ліси, плодові сади і виноградники. З десяти років поступив на навчання до Симферопільської гімназії і закінчив шість повних класів. З початком турецької війни 1877 року йому довелося переїхати до Умані і вступити до Уманського середнього училища землеробства і садівництва, де вже навчався його старший брат Роберт (випуск 1879 року). Окрім Юліуса, який закінчив училище у 1881 році, тут навчалося ще два його брати - Ріхард (вип. 1885 р.) та Олександр (1891 р.).

Старанність у навчанні і здібності у садівництві були помічені викладацьким складом закладу. Згодом, після проходження військової служби у 52-му піхотному Віленському полку в містах Керч і Феодосія у якості вільнонайманого, Юліус повертається до Умані (1883 р.) і поступає на службу в училище на посаду лаборанта та шовківника. З 6 травня 1888 року його призначають виконуючим обов'язки наглядача Уманського Царициного саду з виконанням обов'язків механіка саду. Вся гідравлічна система саду чітко регулювалась, тому ця посада була однією з найбільш відповідальних.

З травня 1889 року Ю.Р. Ланцький отримує двохрічне відрядження за кордон в Проскауський помологічний інститут і Помологічний інститут Люкаса з метою поглиблення професійних знань. З поверненням на батьківщину, Юліуса Робертовича призначають головним садівничим Царициного саду (28 жовтня 1891 року), а головного садівничого В.В. Пашкевича запрошують на роботу в Нікітський ботанічний сад.

З науковою метою Ю.Р. Ланцький у 1893 році відвідав Садові заклади Петербурга, Москви, Риги, Варшави. У вересні наступного року його відряджають на два місяці на Міжнародну виставку з плодівництва в Санкт-Петербург, а потім у Київську, Подільську, Чернігівську і Волинську губернії для огляду шкільних садків, закладених безкоштовним посадковим матеріалом, отриманим з розсадника Уманського середнього училища землеробства і садівництва. Знову ж таки побував на черговій Всеросійській виставці садівництва в Петербурзі, брав участь у Київській сільськогосподарській та промисловій виставці 1897 року та у Кишиневі на виставці з плодівництва, де демонстрував сушіння плодів та овочів за американським способом.

Тільки з цього переліку справ Ю.Р. Ланцького можна зробити висновок про його активну діяльність на поприщі фахівця і керівника, який постійно удосконалював свої знання і популяризував як свої здобутки, так і навчального закладу.

На період його роботи в Царициному саду припадає святкування 50-річчя училища та реорганізація закладу з виділення в окремі підрозділи з програмним забезпеченням садівництва і землеробства. Тому з 1 червня 1903 року його призначають завідувачем Царициного саду при Уманському середньому училищі садівництва і землеробства.

20 березня 1907 року Юліус Робертович подає у відставку, а оскільки він був досить активною людиною у громадському житті, то на нього покладається керівництво по догляду за гімназичним садом та проведенням бесід з ботаніки. З 29 липня 1908 року викладає географію у жіночій гімназії О.В. Левицької, а згодом був переведений до урядової жіночої гімназії Великої княгині Євдокії Суздальської. Окрім викладацької посади в гімназії, Юліус Робертович був гласним Уманської міської громадської управи (третє чотирьохріччя), по сучасному - депутатом, а також членом ряду міських комісій: садової, будівельної, податкової та ін.

Про наукову діяльність можна судити з переліку його праць. Станом на 1897 рік ним було опубліковано 42 праці з плодового та декоративного садівництва. Він публікувався у журналах "Плодоводство", "Сад и огород", "Русское садоводство", "Pomologische Monatshefte", а також брав участь у виданні Товариством плодівництва "Атласу плодів". Ряд праць були видрукувані окремими брошурами: "Садовое хозяйство Уманского училища Земледелия и садоводства за 1897 год", "Культура переския, цереуса и размножение их прививкой" (1897), "Культура хризантемов" (1897), "Сорта яблок, намеченные для массовой культуры" (1898), "Основа плодоводства" (1899), "Практическое плодоводство" (1900), "Применение винных чистых дрожжей в производстве плодовых вин и Гриненвальдовский бродильный аппарат" (1902).

Брошура  "Основа плодоводства" розповсюджувалась безкоштовно (брали лише 9 коп. за пересилку), так як і посадковий матеріал з метою поширення серед широких верств населення культури плодівництва.

Про долю педагога, науковця, садівничого Ю.Р. Ланцького після 1914 року відомості, на превеликий жаль, відсутні.

Лариса Цимбровська

Останні новини Наукової бібліотеки