-= Меню =-

ЧЕРКАЩИНА – ЦЕ СЕРЦЕ УКРАЇНИ (1954 – 2019)

до 65-річчя утворення Черкаської області

України рідної окраса
Край пісень і золота-зерна.
Ти колиска нашого Тараса –
Чарівна Черкаська сторона.

П. Власюк

На середній Наддніпрянщині у самому центрі України, по обидва береги Дніпра, розкинувся Черкаський край, який має славну історію і вона невіддільна від історії України.

65 років минуло з того часу, коли відповідно Указу Президії Верховної Ради УРСР, на карті України з’явилася Черкаська область. Ідея утворення нової області у складі Української РСР на офіційному рівні вперше була обговорена 28 грудня 1953 року на засіданні президії ЦК КПУ. Головним мотивом доцільності утворення Черкаської області було «розукрупнення Київської області, наближення керівництва і обслуговування віддалених районів». Дійсно, Київська область на той час була найбільшою в Україні. Протяжність її з півночі на південь складала 350 км. До її складу входило 53 райони.

Тому було вирішено найбільш віддалені 20 районів Київщини виділити в окрему область – Черкаську, доповнивши її 6 районами Полтавської, 2 – Кіровоградської і 1 – Вінницької області. Пропоновані райони за своїми економічними, природними і кліматичними умовами були однорідними, з провідною культурою в сільському господарстві – цукровим буряком і наявністю розвиненої цукрової промисловості.

Наймолодша донька України була утворена 7 січня 1954 року, відтоді й веде вона свій відлік.

У березні 47-річний Б.І. Вольтовський очолив обком партії і став першим керівником області. Він добре знав сільськогосподарське виробництво і мав значний управлінський досвід обласного масштабу.

Наступного місяця, 16 квітня, на першій сесії обласної Ради депутатів трудящих було завершене формування державного апарату. Головою облвиконкому обрано 35-річного І.К. Лутака – фахівця сільськогосподарської галузі, добре обізнаного з Черкащиною по роботі на посаді керівника Христинівського райкому партії і завідувача сільгоспвідділу Київського обкому КПУ. Як і Б.І. Вольтовський – фронтовик.

Утворення нової області засвідчило економічну і культурну значимість нашого краю.

Черкащина межує з тими областями, з території яких була утворена. На півночі сусідкою є Київська область, на сході – Полтавська, Кіровоградська – на півдні, Вінницька – на заході.

Черкаська область відповідно до адміністративно-територіального поділу складається з 20 районів, 26 об’єднаних територіальних громад, 6 міст обласного підпорядкування ( Черкаси, Ватутіне, Золотоноша, Канів, Сміла, Умань ), 10 селищ районного, 14 селищ міського типу та 825 сільських населених пунктів.

Площа її становить 20,9 тис. км² , що складає 3,5 % території держави, це 18 місце в Україні.

Обласний центр – місто Черкаси, її адміністративний, промисловий і культурний центр. Знаходиться на правому березі Дніпра, у верхній частині Кременчуцького водосховища – найбільшого на всьому дніпровському водному каскаді, поділений на 2 райони – Соснівський і Придніпровський.

Чисельність населення Черкаської області на 1 січня 2018 року становила 1 млн.220,363 тисячі осіб, у тому числі міського 690,072 тисячі осіб, сільського –530,291тисяча осіб.

Черкащина має свою символіку – Прапор Черкаської області та Герб Черкаської області, затверджені рішенням обласної ради від 29 січня 1998 року № 15-3.

Авторами герба і прапора є заслужені художники України Олександра і Микола Теліженки.

В перші і наступні десятиріччя існування області відбулися структурні зміни в економіці – з переважно аграрної вона перетворилася в індустріально-аграрну. З’явилися і набули розвитку нові галузі промисловості – хімічна, легка промисловість, радіоелектронна, машино- та приладобудівного профілю, продукція яких експортується до багатьох країн світу.

Помітні зміни відбулися в соціальній сфері – розширювалося житлове будівництво, введено в дію значну кількість закладів освіти, охорони здоров’я та побуту.

Область багата на нерудні корисні копалини, передусім будівельні матеріали: граніти, бентонітові і палигорськітові глини, лабрадорити, каоліни, піски. Серед паливних ресурсів переважає буре вугілля та торф.

Клімат регіону помірно континентальний.

Невимовно гарна, чарівна природа Черкащини, багата на яскраві барви і пишну зелень. Мальовничі ландшафти, могутній Дніпро-Славута, красуні-річки. Всього в області 1037 річок. Основні річки басейну Дніпра в межах області – Рось, Тясмин, Вільшанка, Супій, Золотоношка, Чумгак.

В області налічується 40 водосховищ, найбільшими є Канівське і Кременчуцьке, 2,3 тисячі озер, ставків та водоймищ.

Черкаська область має славне минуле, витоки якого губляться у далеких віках. У західній частині регіону близько шести тисяч років тому набула поширення всесвітньо відома трипільська культура – одне з найбільш яскравих явищ стародавньої історії Європи. На території області відкрито понад 100 поселень трипільської культури, близько сотні городищ.

Черкащина – край нескорених козаків та отаманів Холодного Яру. Тут зародилося славне козацьке лицарство – послідовний виразник і захисник інтересів усього українського народу і його демократична республіка Запорізька Січ. На цій землі розгорнулась під проводом Богдана Хмельницького найбільша національно-визвольна війна українського народу і було утворено Українську козацьку державу, а Чигирин набув слави козацької столиці.

У XVIII столітті Черкащина стала епіцентром гайдамацького руху, відоме в історії, як Коліївщина. Його ватажками були уродженці краю – Максим Залізняк, Іван Гонта, Йосип Шелест.

Черкаська земля, яку ще називають Шевченковим краєм, стала нащадком і хранителем духовної спадщини провісника незалежності нашої держави –Тараса Григоровича Шевченка, який народився в мальовничому селі Моринці Звенигородського району і похований на Чернечій горі у Каневі.

Друга світова війна 1941-1945 років жорстоко прокотилася Черкаською землею, на різних фронтах з гітлерівцями воювало майже 300 тисяч черкащан. За проявлену мужність і героїзм понад 160 земляків удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

Черкащина була і залишається історико-культурним центром України. Тут є заповідні місця, де на кожному кроці оживають давні звичаї і традиції українського народу. Серед них – 29 державних музеїв, 228 архітектурно-історичних пам’яток, 56 пам’яток архітектури національного значення, 7169 археологічних пам’яток ,78 музеїв на громадських засадах, 141 музей при закладах освіти та 7 історико-культурних заповідників.

В області діє широка мережа установ культури і мистецтва: 2 театри, Черкаська обласна філармонія, 2 музичні училища, 39 шкіл естетичного виховання, 730 будинків культури і клубів, 725 бібліотек. Із них 3 мають статус обласних. Фонд бібліотек становить 9285,3 тисяч примірників.

Найбільшою гордістю Черкаського краю були і залишаються талановиті, щирі, добрі, працьовиті та мудрі люди. Кому невідомі імена видатних організаторів сільськогосподарського виробництва Г.Є. Буркацької і М.С. Васильченка, вчених-лікарів братів Олексія і Михайла Коломійченків, народної артистки України О.П. Павловської, олімпійського чемпіона А.І. Хіміча, політика В.М. Чорновола та багатьох інших відомих людей, які жили і творили на черкаській землі, зробили вагомий внесок в становлення і розвиток Черкаської області.

Серед уродженців краю – відомі українські письменники І. Нечуй-Левицький, М. Старицький, М. Драй-Хмара, Т. Осьмачка, Іван Ле, О. Корнійчук, С. Скляренко, Ю. Смолич, В. Симоненко, М. Негода, композитори С. Гулак-Артемовський, К. Стеценко, О. Кошиць, художник І. Їжакевич, народні артисти Гнат Юра і Наталя Ужвій, великий промисловець і меценат П. Симиренко, вчені: природознавець, філолог, історик, археолог – М. Максимович, відомий помолог Л. Симиренко; воєначальники І. Черняховський, К. Дерев’янко.

Неповторна природа краю, пісенні, фольклорні традиції давали творчу наснагу закоханим у цю землю О. Пушкіну, П. Чайковському, М. Лисенку, М. Вовчку, М. Гоголю, І. Котляревському, Г. Сковороді, А. Міцкевичу.

Багаті традиції має художня школа митців Черкащини: Данило Норбут – народний художник України. Поряд з роботами корифея, які вже стали класикою, не менш яскраво виступають талановиті твори В. Клименка, І. Фізера, І. Бондаря, Миколи та Олександри Теліженків, І. Лаврененка, Т. Гордової та багатьох інших художників, які щедро передають молоді мистецькі традиції. Тисячі юнаків і дівчат навчаються в музичних школах, художніх студіях, школах мистецтв.

Висококваліфікованих спеціалістів готують у 16 вищих навчальних закладах, серед яких 10 – ВНЗ I-II рівнів акредитації та 6 – ВНЗ III-IV рівнів акредитації. У регіоні вищу освіту здобувають 37 035 тис. молодих людей, з них 637 студентів – іноземних громадян. Налагоджено міжнародне освітньо-наукове співробітництво та євроінтеграція ВНЗ області. Студенти та викладачі постійно приймають участь у проектах міжнародних організацій та співпраці з ВНЗ Польщі, Чехії, Болгарії, Вірменії, Греції, Іспанії, Канади, Латвії, Литви, Німеччини, Франції та інших країн. Щорічно зі стін ВНЗ області випускається більше 12 тисяч дипломованих спеціалістів.

Черкаський край – це не тільки славне, величне минуле, а й гідне уваги сьогодення. «Земля Богдана і Тараса » дала Україні багато відомих і публічних сучасників, які досягають успіхів у своїх сферах діяльності, відомих за межами нашого регіону і за кордоном. Ось тільки деякі з них: Андрій Хливнюк – співак, лідер групи «Бумбокс»; Ірена Карпа – сучасна постмодерністська письменниця, займається журналістикою, музикою; Айна Гассе – відома українська дизайнер одягу. Серед її постійних клієнток Ю. Тимошенко, О. Кужель, В. Прокаєва, а також члени сімей відомих українських політиків; Олег Винник – український співак, автор пісень та композитор, випустив 3 альбоми; Артем Чех – сучасний український письменник і блогер, написав книгу «Цього ви не знайдете в Яндексі», яка у 2007 році стала переможцем Всеукраїнського літературного конкурсу «Молодіжний міський роман» видавництва «Фоліо»; Тарас Шпіра – шоумен і конферансьє, працює ведучим в проекті «Все буде добре » на телеканалі СТБ; Василь Шкляр – письменник, «батько» українського бестселеру, автор відомого історичного роману «Чорний ворон», політичний діяч; Сашко Лірник – відомий український казкар-лірник та заслужений діяч культури, народився в Умані. Видав книгу «Казки Сашка Лірника», яку визнали однією з найпопулярніших українських книжок; Микола Томенко – політик, громадський діяч; Святослав Михайлюк – баскетболіст; Тетяна Богдан, Катерина Ніконова – відомі українські моделі та ін.

В області створено всі умови для подальшого розвитку малого та середнього бізнесу, що має вирішальний вплив на процеси оптимізації структури регіональної економіки.

65-річний період існування області став невід’ємною частиною життя черкащан, більшість з яких народилися в цей час і своїми справами продовжують славні традиції рідного краю. Вони по праву гордяться областю – своєю «малою» Батьківщиною, вкладаючи у це велике і світле поняття глибокий віковічний зміст. Адже на цій благословенній землі з давніх часів жили і трудилися мужні люди, захищаючи її від ворога і щиро вболіваючи за її долю.

Варвара Охмак,
провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 24.08.2020 День Незалежності України