-= Меню =-

Дискусійний клуб «Безбар’єрність в ЗВО: від теорії до практики»

19 травня в Україні стартував перший Національний тиждень безбар’єрності, ініційований Першою леді України Оленою Зеленською. Його мета – сприяти формуванню в українському суспільстві культури безбар’єрності через підвищення обізнаності, мотивацію до змін та популяризацію позитивних прикладів рівності можливостей для всіх суспільних груп та донести широкому загалу, що безбар’єрність – це коли люди можуть рухатися вільно, навчатися, працювати, подорожувати, незважаючи на інвалідність, вік, стать та інші характерні риси.

До проведення Національного тижня безбар’єрності долучився і Уманський національний університет, де відбувся дискусійний клуб «Безбар’єрність в ЗВО: від теорії до практики», в якому взяли участь представники органів студентського самоврядування університету.

Під час дискусійного клубу здобувачі освіти разом із директоркою бібліотеки, помічницею ректора Тетяною КРАВЧЕНКО познайомились з поняттям безбар’єрності та Довідником безбар’єрності. Нажаль, в нашій країні присутні фізичні та просторові бар’єри. Але люди можуть стикатись і з економічними та освітніми перепонами, коли у них немає можливостей отримати гідну роботу чи доступ до якісної освіти через те, що вони якось відрізняються від інших. Є бар’єри у ставленні до особи через певні ознаки (вік, стать, колір шкіри, мова), коли вона відчуває своє виключення із соціуму і не має можливості реалізувати свої амбіції та громадянські права.

Усвідомивши, що безбар’єність – це значно ширше поняття, ніж інклюзивність, учасники дискусійного клубу «Безбар’єрність в ЗВО: від теорії до практики» з’ясували, з якими обмеженнями можуть стикатись люди в повсякденному житті:

Здобувачі освіти з’ясували для себе, що говорячи про безбар’єрність, мова йде не лише про створення належних умов для пересування або комунікації людей з інвалідністю, а й про зручність і повагу до потреб кожного та кожної. Тому вони сформулювали основні правилами спілкування без бар’єрів.

Також під час дискусійного клубу «Безбар’єрність в ЗВО: від теорії до практики» учасники студентського самоврядування розглянули політику безбар’єрності, що реалізується в Уманському національному університеті з метою створення комфортних та зручних умов для усіх учасників освітньо-наукового процесу, щоб кожен міг навчатись і працювати в належному середовищі.Вони відмітили позитивну тенденцію у напрямі усунення, в першу чергу, інфраструктурних обмежень.

Рада студентського самоврядування прагне активно захищати права та інтереси здобувачів освіти та успішно реалізувати соціальний напрям своєї роботи, тому тема безбар’єрності є актуальною для її представників. Нині вони мають на меті запровадити в УНУ інститут студентського кураторства і зробити його дієвим механізмом успішної інтеграції здобувачів освіти з особливими потребами та першокурсників до освітнього середовища. Студентське кураторство являє собою систему наставництва, в рамках якої старші студенти допомагають молодшим колегам орієнтуватися у навчальному процесі, знайомитися з викладачами та студентськими організаціями, а також адаптуватися до нового ритму життя в університеті. Студент-куратор допоможе знизити рівень стресу та невпевненості у першокурсників, забезпечуючи їм більш комфортний перехід від шкільного до університетського життя, а також надасть посильну допомогу студенту з інвалідністю або з особливими освітніми потребами.

Підсумовуючи роботу дискусійного клубу «Безбар’єрність в ЗВО: від теорії до практики» його учасники зробили висновок, що безбар’єрність – це той критерій, який обов’язково необхідно враховувати при розбудові або модернізації успішної екосистеми закладу вищої освіти та післявоєнної відбудови України. Саме дотримання цієї суспільної норми забезпечить рівні права і можливості для всіх громадян, а закладам освіти дозволить перейти на новий рівень розвитку, стати сучасними та конкурентоспроможними в європейському просторі освітніх послуг.

Останні новини Наукової бібліотеки