-= Меню =-

Дивовижний світ та життя Жуля Верна. Віртуальний огляд літератури

8 лютого виповнюється 195 років від дня народження французького географа та письменника, класика пригодницької літератури, одного із основоположників наукової фантастики Жуля Верна.

Його творчість сповнене романтикою науки, вірою в благо прогресу, поклонінням перед силою думки. У романах Жуля Верна читачі знаходили не тільки захоплюючий опис техніки, подорожей, а й яскраві та живі образи благородних героїв: капітан Гаттерас, капітан Грант, капітан Немо, симпатичних та дивакуватих вчених доктор Ліденброк, доктор Клоубонні, кузен Бенедикт, Жак Паганель. Його яскраві, незабутні персонажі є друзями юності для багатьох поколінь читачів. Важко забути таємничого творця «Наутілуса» інженера Робура, відважного п'ятнадцятирічного капітана Діка Сенда, мужнього доктора Фергюсона, який пролетів над Африкою на повітряній кулі, ексцентричного Філеаса Фогга, який здійснив кругосвітню подорож за 80 днів. Їхні пригоди, як і раніше, хвилюють людей, розбурхують думки і мрію, хоча науково-технічний прогрес давно випередив найсміливіші фантазії автора «Двадцяти тисяч льє під водою».

«Здається, я божеволію. Я загубився серед неймовірних пригод моїх героїв. Шкодую тільки про одне: я не можу супроводжувати їх.»

Верна можна сміливо назвати письменником-провидцем. По суті, він передбачив науково-технічну революцію XX століття, продемонструвавши її основні винаходи та відкриття у своїх творах – кораблі, літаки, вертольоти, супутники, акваланги, космічні та підводні подорожі…

«В основі науки, друже, лежить безліч помилок. Але це були помилки, які слід зробити – адже вони привели нас до істини.»

Жуль Верн не був «кабінетним» письменником, він багато мандрував світом, написав понад 60 романів. Безмежна фантазія та уява автора допомогли йому створити особливий, незвичайний світ захоплюючих творів, які жадібно читаються на одному подиху.

Отже, пропонуємо Вам поринути у безодню океану, підкорити полюс, здійснити кругосвітню подорож, трохи політати на повітряній кулі, помандрувати майже усіма континентами, стати шостим колоністом на острові Лінкольна, просто згадати чудові емоції дитинства і додати трохи світлих і теплих моментів у своє сьогодення.

Подорож до центру Землі

Не дозволяй нікому ставати між тобою та твоєю мрією!

У «Подорожі до центру Землі» німецький вчений Отто Ліденброк, професор мінералогії з Гамбурга, знаходить в старовинній ілюстрованій книзі рукопис із рунічними листами, розшифрувавши які, він та його племінник Аксель стають володарями неймовірної таємниці. За повідомленням автора манускрипта, алхіміка XVI століття Арне Сакнуссема, наша куля всередині є порожнистою, і в центрі її є таємничий, невідомий людям світ, куди можна проникнути через кратер погаслого ісландського вулкана Снайфельс. Ліденброк і Аксель вирушають у земних надрах, не підозрюючи, які неймовірні знахідки, дивовижні зустрічі та смертельно небезпечні випробування їх там очікують...

    

Діти капітана Гранта

Дізнавшись про катастрофу корабля «Британія», герої роману Жуля Верна вирушають на пошуки затонулого судна, сподіваючись знайти його капітана – Гаррі Гранта. Сміливим мандрівникам доведеться подолати тривалий, небезпечний і сповнений пригод шлях уздовж 37-ї паралелі в пошуках батька Мері й Роберта Грантів. Мужність, благородство, наполегливість і віра у власні сили допоможуть героям не лише здійснити сповнену відкриттів навколосвітню подорож, а й врешті-решт розгадати таємницю зникнення капітана «Британії».

Двадцять тисяч льє під водою

Творча сила природи все ж таки перевищує руйнівні інстинкти людини.

Мореплавці стали часто помічати невідомий об’єкт, розмірами схожий на кита. Журналісти разом із науковцями висловлюють різні гіпотези щодо морського чудовиська. Насправді ж, це перший у світі підводний човен «Наутилус», на борт якого пощастило потрапити професору Аронасу разом із помічниками. Тепер чоловіків чекає надзвичайно захоплива подорож.

   

П'ять тижнів на повітряній кулі

Відважний дослідник і вчений Самуель Фергюссон і двоє його супутників відправляються в ризикований і непередбачуваний політ на повітряній кулі. Мандрівники будуть парити над неосяжними просторами Африки, вступлять в зіткнення з кровожерливими тубільцями і дикими тваринами, виявляться у слона на буксирі, зазнають нападу величезних птахів, перелетять через бурхливий водоспад і лише дивом спасуться від загибелі. І тільки мужність, взаємовиручка і неймовірну завзятість допоможуть героям подолати приголомшливі уяву труднощі і перепони.

Матіас Шандор

Випадок – не завжди поганий вожатий; можна навіть сказати, що дороги він добре знає.

Головний герой роману, граф Матіас Шандор, угорський патріот і революціонер, один із організаторів повстання, покликаного звільнити Угорщину від австрійського ярма, стає жертвою доносу і засуджується до страти. Після невдалої втечі з фортеці двох його сподвижників розстрілюють, Матіас же, як вважається, гине в морській безодні. А через п'ятнадцять років у порт Гравоза прибуває яхта таємничого доктора Антекірта, про лікарське мистецтво і нечуване багатство якого по всьому Сходу не перший рік ходять найсуперечливіші і найнеймовірніші чутки…

   

П’ятнадцятирічний капітан

В книзі йдеться про небезпечні й романтичні пригоди Діка Сенда, юного капітана шхуни «Пілігрим», який був бідним сиротою, а став справжнім героєм. Він зумів подолати чимало труднощів і небезпек, підступність, зраду, урятував багатьох людей від неминучої смерті. Дік благородний, рішучий, мужній, уміє самостійно приймати рішення, досягати своєї мети. Динамічний сюжет роману захоплює, інтригує несподіваними поворотами, описами напружених ситуацій, сутичок із піратами, каторжанами, дикунами-людоїдами. Події відбуваються у відкритому морі, в африканських джунглях, на тлі палючого сонця, штормових ночей, тропічних злив...

Таємничий острів

Це гостросюжетний, роман про випробування та поневіряння, які випали на долю головних героїв, та їхнє нове життя, яке вони збудують заново на безлюдному острові. Поспішно втікаючи від громадянської війни на американському континенті і уникаючи неминучої смерті, п'ятеро чоловіків відлітають у невідомому напрямку на повітряній кулі, підкоряючись лише напрямку вітру. Прийшовши до тями через деякий час, вони усвідомлюють, що летять над безкрайніми просторами океану. Мандрівники мимоволі зазнають краху недалеко від невідомого острова, але залишаються живими і вимушено знаходять притулок на цьому острові. На жаль, залишити невідомий острів вони не мають можливості, тому герої облаштовуються на острові, і їхні технічні знання допомагають їм на найвищому рівні організувати своє життя (і житло, і їжу, і обладнання). Ними рухає бажання вибратися з острова за всяку ціну, і одного разу вони знайомляться з дивовижною людиною, яка теж знайшла притулок на таємничому острові і проживання якого тривалий час залишалося непомітним для героїв.

Володар світу

В окрузі Скелястих гір відбуваються дивні речі. Жителів одного села турбує гора, яка називається «Орлине гніздо». Ночами звідти виходить полум'я, а іноді земля здригається від землетрусу. Одного разу вночі жителі почули ляскіт крил в небі, і після цього все заспокоїлося. Інспектора Строка відправляють на гору з'ясувати, що там відбувається. Поліцейському не вдається проникнути на гору, після чого починають коїтися ще більш таємничі речі…

 

Париж двадцятого століття

У романі Верна світ Парижа ХХ століття виглядає бездушним і меркантильним, позбавленим свободи творчості та підвладним лише механічному раціо. На щастя, похмурі прогнози Жуля Верна стосовно Парижа 60-х не збулися, але тим цікавіше буде тепер прочитати його думки з приводу негативного сценарію майбутнього, передумови якого письменник бачив у своїй епосі. А можливо, Жуль Верн не так сильно й помилявся, просто тривожні зміни настають дещо повільніше, ніж він передбачав? 

Жуль Верн – геній, який випередив свій час. Французький майстер пера – один з найвідоміших стовпів пригодницької літератури. Всю його творчість об’єднує одне – пристрасть до подорожей і пригод, яка залишалася з письменником протягом усього його життя, і яку він вклав у свої книги.

Олена Рудковська, бібліотекар ІІ категорії

Останні новини Наукової бібліотеки