Любов’ю окрилений сміх: до 135-річчя від дня народження письменника Остапа Вишні
«Письменник унікальної (не тільки для України) популярности, рекордних – мільйонових! – тиражів, твори якого знали навіть неписьменні, за що його деякі вибагливі критики виключали з літератури, а диктатори – із життя. Хоч спіткала його доля гумориста-мученика, але й після десятилітньої каторги на Печорі, немов той Мамай чи Байда, не перестав він «усміхатись» аж до самої смерті.» Ці слова з книги «Розстріляне відродження» Юрія Лавріненка, випускника Уманського агротехнікуму 1925 року, літературознавця, публіциста, критика та редактора, стали лейтмотивом до книжкової виставки «Любов’ю окрилений сміх», яка нині експонується на абонементі художньої літератури бібліотеки Уманського національного університету садівництва. Присвячена вона 135-річчю від дня народження українського письменника та новеліста, класика сатиричної прози XX століття Остапа Вишні.
Адже автор народився 13 листопада 1889 року на хуторі Чечва Зіньківського повіту на Полтавщині (нині м. Груні Сумської області) в багатодітній селянській родині, в якій виховувалось 17 дітей.
Перші твори письменника під псевдонімом Павло Грунський з’явились у 1919 році. З 1921 року він підписує свої твори вже як Остап Вишня. Він зробив значний внесок у розвиток української сатиричної літератури та значно доповнив традиції жартівливого жанру в українській літературі, розпочатого його попередниками – Тарасом Шевченком, Іваном Франком, Лесем Мартовичем.
Остап Вишня (справжнє ім’я Павло Михайлович Губенко) здобув визнання самобутнього майстра української сатири й гумору, започаткувавши новий літературний жанр – усмішка. Упродовж життя він написав близько двох з половиною тисяч творів: гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, мемуари, щоденник, переклади. У власних творах письменник найбільше висміював особисті слабкості, своїх земляків, вважаючи, що «кому вже немає духу посміятися з власних хиб своїх, краще тому вік не сміятися».
Бібліотека запрошує своїх читачів, шанувальників гострого слівця та вдалого гумору на абонемент художньої літератури для перегляду книжкової виставки «Любов’ю окрилений сміх», познайомитись із творчістю талановитого письменника-гумориста Остапа Вишні. Сподіваємось, що Ваші осінні вечори будуть зігріті гарним словом і добрим гумором.
Наталія Михайлова, провідний бібліотекар