Основи наукових досліджень в агрономії
Не істини науки важкі, а розчищення людської свідомості
від усього спадкового непотрібу, від усього осілого мулу,
від прийняття не природного за природне, незрозумілого за зрозуміле.
А.І. Герцен
Україна являє собою державу з високим рівнем освіти і науки. Наказом Президента України від 14 лютого 1997 р. в Україні 21 травня відзначається професійне свято працівників науки – День науки.
Формою розвитку науки є наукове дослідження, основним призначенням якого є вивчення явищ і процесів, аналіз впливу на них різних чинників, а також вивчення взаємодії між явищами за допомогою наукових методів з метою отримання доведених і корисних для науки і практики рішень з максимальним ефектом.
Історія дослідної справи в агрономії бере свій початок з народного сільськогосподарського досвіду тих часів, коли первісна людина почала вирощувати рослини. Народний досвід у землеробстві тривалий час був єдиним джерелом аграрних знань на Землі і, переходячи з покоління в покоління та вдосконалюючись, поступово переростав у дослідну справу.
Прогрес землеробства як галузі сільськогосподарського виробництва базується на досягненнях агрономічної науки. Рушієм останньої завжди було дослідництво, де основними об’єктами виступали рослини польових культур та середовище їх вирощування.
В Україні значний вплив на розвиток дослідної справи в агрономії мала Києво-Могилянська академія, заснована в XVI ст. Великий внесок у її розвиток наукової агрономії зробив ботанік Іоаникій Галятовський.
Перші дослідні роботи в Україні почав М.Г. Ліванов (1790) в с. Богоявленське поблизу м. Миколаєва. Основною тематикою дослідних робіт тут було вивчення ефективності органічних та мінеральних добрив, типів сівозмін, ерозії грунту в конкретних грунтово-кліматичних умовах.
Науковими дослідженнями в Уманському національному університеті садівництва займались з перших років його існування. Результати наукових досліджень викладачів та учнів широко демонструвалися на виставках, де за високі показники в науковій, навчальній та агрономічній діяльності нагороджено різноманітними нагородами
Наукові дослідження проводяться як у природних умовах (безпосередньо у полі), так і у штучних,створених дослідником за допомогою використання різних варіацій того фактора. Який є об’єктом досліджень.
Сучасний світ – це, до певної міри, світ наукових досягнень і розвинених технологій. Вони у кінцевому підсумку, визначають нині рівень цивілізації людства. У таких умовах забезпечити економічне зростання держави можна лише спираючись на розвиток науки і техніки.
До уваги відвідувачів Наукової бібліотеки представлена книжкова виставка «Основи наукових досліджень в агрономії». Запрошуємо до перегляду.
Людмила Тодосійчук,
бібліотекар I категорії