-= Меню =-

Пам’яті великого учителя, вченого-садовода Грицаєнка Аркадія Олексадровича

Людина живе, допоки жива пам'ять про неї… Відомо нам, що пам'ять підтримується частим згадуванням добрих справ людини. Це Грицаєнко Аркадій Олександрович –  кандидат біологічних наук, фахівець в галузі плодівництва, учитель багатьох поколінь вчених-садоводів, і просто чудова людина та вірний сім’янин.

Життєвий і професійний шлях Аркадій Олександрович тісно пов'язав з Уманським національним університетом садівництва: 1962-1965 рр. – аспірант, 1965-1970 рр. – асистент, з 1970 р. – доцент, а з липня 2001 р. – в. о. професора кафедри плодівництва і виноградарства Уманської державної аграрної академії.

У 1968 році, після успішного захисту в Національному аграрному університеті кандидатської дисертації «Фізіолого-біохімічні дослідження яблуні у зв'язку з різними системами утримання ґрунту в саду», Аркадій Олександрович Грицаєнко здобув науковий ступінь кандидата біологічних наук за спеціальністю "Фізіологія рослин". Та на цьому він не зупинився. Впродовж своєї професійної діяльності, Аркадій Олександрович розробив новітню технологію електростратифікації щеплень винограду; провів обстеження районів Західної та Південно-Західної України, щодо виявлення перспективних сортів волоського горіха; обстежив Закарпаття, Крим, Молдову, Одещину з метою виявлення високопродуктивних сортів винограду.   

Наукова робота була тісно пов’язана з вивченням впливу мінеральних добрив на водний режим, фотосинтез, ріст і врожайність дерев за відновлюючого обрізування і різних систем утримання міжрядь яблуневого саду. Він активно продовжує займатися створенням методики вивчення анатомічної будови листя і пагонів яблуні, виконує інші фізіологічні дослідження.

Учні та співробітники університету  часто згадують Аркадія Олександровича ще й як чудового лектора-методиста. На вигляд трішки недоступний, як здавалося студентам, зазвичай серйозний і неговіркий, викладач змінювався на лекціях з плодівництва. Аркадій Олександрович ставав красномовним і відкритим, чарував своїм вмінням творити кольоровою крейдою на дошці численні авторські ілюстрації до кожної теми лекцій. Підручником "Плодівництво", в якому особливо фахово, розкрито біологічні основи садівництва та технологічні питання вирощування садивного матеріалу, користуються виробничники, фермери і, звичайно ж, усі студенти факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин.

Співробітники, студенти, випускники і гості Уманського НУС завдячують Аркадію Олександровичу окремим його творінням – "Формовим садом". Оригінальні формування декоративних плакучих і сланких крон, сітчастого і горизонтального кордонів, різні види пальмет яблуні у самому серці університету давно стали його візитівкою.

На сьогоднішній день  те найкраще, що залишив після себе Аркадій Олександрович Грицаєнко, приносить і ще принесе свої плоди  не одному молодому поколінню людей.

Оксана Борейчук, бібліотекар І категорії

Останні новини Наукової бібліотеки