Під мостом Мірабо тихо Сена тече…
У вересні 2018 року стартував Рік французької мови в Україні.
Зрозуміло, що головна мета цієї акції популяризувати мову Мольєра, Гюго, Вольтера, Дідро, Бальзака в нашій країні. Ми теж не могли залишатися осторонь цієї події і організували для наших читачів на абонементі художньої літератури книжкову виставку «Літературна Франція». Вона розрахована як на давніх шанувальників французької літератури, так і на тих, хто тільки планує відкрити для себе літературу з вишуканим ароматом лаванди, ліричною мелодією кохання, з неповторним світлом Парижу. Дуже сподіваємось, що книги з нашої добірки допоможуть Вам відчути атмосферу цієї романтичної країни, побачити її неповторні риси, насолодитися звабливою богемністю, познайомитись з її мешканцями та витонченістю їх життя. Адже вивчати мову, не відчуваючи душу країни, не знаючи її історію, не читаючи книги її письменників, просто не можливо.
Література Франції – одна з скарбниць світової культури. Вона заслуговує на те, щоб її читали в усіх країнах і в усі віки. Проблеми, які піднімали в своїх творах французькі письменники, хвилювали людей завжди, і ніколи не настане час, коли вони залишать байдужим читача. Змінюються епохи, історичні антуражі, костюми персонажів, але незмінними залишаються пристрасті, суть відносин між чоловіками і жінками, їх щастя і страждання. Традицію сімнадцятого, вісімнадцятого і дев'ятнадцятого століть продовжили сучасні французькі письменники, літератори XX століття.
Франція подарувала світовій культурі велику кількість літературних геніїв. Перелік книг і авторів справді величезний. Протягом віків ця талановита земля збагачувала світову бібліотеку своїми літературними геніями: Боккаччо, Рабле, Мольєр, Ж.Ж. Руссо, Дідро, Вольтер, Гюго, Бальзак, Дюма, Ж.Санд, Ж. Верн, Доде, Мопассан, А.Камю, Сент-Екзюпері, Саган, Роблес і багато, багато інших.
Не дивно, що і в наш час французька книга не втрачає свого прихильника. Вона актуальна, зрозуміла і популярна, не дивлячись на дату свого народження. У чому секрет цієї немеркнучої популярності? Мабуть в гуманістичні традиціях… У центр сюжету, як правило, ставиться не історична подія, якою б видатною вона не була, а людина, з її пристрастями, чеснотами, недоліками і навіть слабкостями і вадами. Автор не береться засуджувати своїх персонажів, а вважає за краще надавати читачеві самому робити висновки про те, яку долю вибирати. Він навіть шкодує тих з них, хто вибрав неправильний шлях. Прикладів багато.
«Сіроока річка в блідо-зелених шатах, з тонкими і чіткими контурами, річка граціозна, з гнучкими рухами, з розважливою недбалістю розкинулася в розкішному і строгому вбранні свого міста, в браслетах мостів, в намистах пам'ятників, що посміхається своїй миловидності, немов вийшла на прогулянку гарненька парижанка ... Неповторний світ Парижу! »
Ромен Роллан
На жаль неможливо вмістити в рамках однієї статті весь геній французької літератури. Але кожен може обрати автора і книгу за настроєм чи душевним станом. Завітайте до нас. Вони на вас тут чекають!
Оноре де Бальзак, експерт людської душі, запропонує свою «Людську комедію», своєрідну енциклопедію життя.
Психологічні романи Золя і Мопассана, Стендаля та Флобера, новели Меріме змусять задуматися над сенсом буття.
Антуан де Сент-Екзюпері розповість свою добру казку «Маленький принц» про вічні ідеали: любов, вірність, дружбу, нетерпимість до зла.
Я володію зірками, тому що до мене ніхто не здогадався ними заволодіти.
Оригінальний сюжет вічних романів Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері», «Людина, яка сміється», «Знедолені» відправлять вас в сумну подорож , у минуле.
Сучасні цінителі класики оцінять безсмертні твори Мольєра. Його гостро сатиричний «Тартюф» залишається і сьогодні актуальним.
З перших сторінок творів великого Дюма ви загубитесь в компанії справжніх і вигаданих героїв, яких він віртуозно поєднував в своїх не зовсім історичних, але дуже захоплюючих романах.
«Це не людина, а сила природи. Гігант, що жив невідповідно до своїх достатків, широка натура, тонкий знавець кулінарного мистецтва, невичерпний автор, якого завжди супроводжував успіх, борги і жінки. У цьому весь Олександр Дюма. Більш того, життя письменника - суцільний роман, на зразок тих, що писав він сам, історія про велетня - ненажеру, який квапиться з'їсти все і відразу; життя, в якому змінювали один одного робота, пригоди, роздуми, мрії, любов до всіх жінок і в той же час ні до однієї .»
Жюль Мішле
Сатиричний роман «Гаргантюа і Пантагрюель» Франсуа Рабле змусить пошукати на своїх сторінках глибокий задум, що відображає ідеї гуманізму.
Я збираюся шукати грандіозне "може бути".
«Навіщо люди скоюють злочини? Тобто навіщо вони роблять зло по відношенню до інших?» Жорж Сіменон ставить це питання, занурюючи читача в усі аспекти життя своїх героїв.
Літературний пейзаж Франції вишуканий, різноманітний та багатогранний. З самого зародження французькій літературі незмінно вдається утримувати стійкий інтерес та знаходити відгук у душах читачів.
Олена Рудковська,
бібліотекар