-= Меню =-

Соборна мати-Україна – одна на всіх, як оберіг

Живи, Україно, живи для краси,

Для сили, для правди, для волі!

Шуми, Україно, як рідні ліси,

Як вітер в широкому полі

                                              Олександр Олесь

Щороку 22 січня в Україні святкують День Соборності.

Свято встановлене на честь проголошення Першої Незалежності IV Універсалом Української Центральної Ради у 1918 році, а вже через рік, у той же день, на Софійському майдані в Києві, відбулось офіційне об’єднання – Акт злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину державу.

     

«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Фактично, саме цей день є Днем Незалежності України.

Переговори щодо об’єднання ініціювали саме лідери Західноукраїнської Народної Республіки. Та ініціатива ця не була якимсь спонтанним рішенням, адже існував цілий об’єднавчий рух, який ставив собі за мету соборність Української держави. У період радянського режиму, День соборності не святкувався і вважався «контрреволюційним святом», а всі офіційні згадки про нього ретельно знищувались. Перше офіційне та масштабне святкування відбулось аж у 1939 році, в столиці Карпатської України – місті Хуст. На той час ці землі знаходились у складі Чехословаччини, а День соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.

У сучасній Україні, на державному рівні, вперше відзначали це свято після прийняття Указу Президента України Леоніда Кучми «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року.

Головна традиція Дня соборності України – живий ланцюг. Історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність. Він протягувався з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. Тоді ж у Празі українці утворили «живий ланцюг» з нагоди Дня Соборності України.

З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг вздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами міста, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України. Також у різних містах України влаштовують символічний живий ланцюг, в знак поваги до цього свята. Усі охочі долучитись до дійства беруть із собою державні жовто-блакитні прапори, та просто приєднуються, ставши частинкою ланцюга.

17 січня 2019 року Національний банк України в рамках серії «Відродження української державності» ввів у обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень – «100 років Акту об’єднання – соборності українських земель», тираж якої становить 40 тисяч.

Шановні читачі! Напередодні 22 січня прийміть щирі вітання з Днем Соборності України від колективу університетської бібліотеки. Міцного здоров’я Вам, щастя, добра, миру, злагоди і глибокої віри у гідне майбутнє України! В єдності – наша сила!

Абонементом № 1 підготовлена тематична віртуальна книжкова виставка: «СОБОРНА МАТИ-УКРАЇНА – ОДНА НА ВСІХ, ЯК ОБЕРІГ», вона розміщенна на сайті бібліотеки в рубриці ВІРТУАЛЬНІ ВИСТАВКИПриємного перегляду!

Оксана Борейчук, бібліотекар І категорії

Останні новини Наукової бібліотеки