-= Меню =-

У бібліотеці провели онлайн екскурсія «Софіївка – візитна картка Умані»

Умань, добра, ласкава Умань

Хмари в небі, мов сива шаль

Я люблю у Софіївці думать

Із минувшини знявши вуаль

Обійду усі гроти, альтанки,

З водограю напюся води,

Розумію, чому уманчанки

На побачення ходять сюди.

                                      Василь Симоненко

 

В першу суботу жовтня в Умані відзначали 406-річницю першої писемної згадки про місто. День народження Умані. Відлік літочислення Умані ведуть з 1616 року. А свою назву місто отримало за однією з версій від назви річки Уманки.

Уманський національний університет садівництва теж долучився до святкування. В стінах університетської бібліотеки була організована для здобувачів освіти та науково-педагогічних працівників онлайн подорож в дивовижний рукотворний дендрологічний парк «Софіївка», в якому переплелись казка та реальність, легенди, міфи, щось вічне, невловиме, загадкове. А провела екскурсію провідний бібліотекар Марія Фіткаленко.

  

  

Під час заходу відвідувачі екскурсії ознайомились з деталями створення парку та дізнались, що парк «Софіївка» – це плід великого кохання Станіслава та Софії.

Дуже багатий польський магнат, граф Станіслав Потоцький побудував парк для своєї дружини Софії і назвав в її честь «Софіївка». Софія була дуже красива жінка, за серце якої боролись найвпливовіші чоловіки того часу і готові були на все заради прихильності красуні. Польський історик Ролле так писав про гречанку: «Софія була напрочуд красива жінка, в її великих чорних очах виднілися сум і пристрасть, в рухах було стільки невимовної чарівності, а на губах стільки чарівності і мольби.»

Будівництво ландшафтного шедевру розпочалося в 1796 році, а вже через шість років в травні місяці 1805 року було відкриття парку і граф Потоцький разом зі своїм серцем подарував своїй коханій куточок раю на землі.

Головним архітектором, керівником всіх робіт на будівництві парку був дуже талановитий польський артилерійський офіцер Людвіг Метцель. На його могилі в Варшаві викарбувані слова: «Тут похований прах будівничого Софіївки.»

В одному з найбільших гротів парку, який кріпаки вирубали нехитрими інструментами в природній гранітній скелі на правій стіні можна прочитати слова графа Потоцького до відвідувачів парку: «Забудь тут пам’ять про нещастя і прийми щастя вічне, а якщо ти щасливий то будь іще щасливішим…» та загадати бажання яке збувається.

   

Найбільш романтичним куточком парку є штучно насипаний посеред Верхнього ставу «Острів кохання», або острів «Анти-Цирцеї». Чарівниця Цирцея перетворювала людей, які діставались її острова на різних чудовиськ і звірів, а людей Одісея перетворила в свиней. Але, як зауважував польський поет Станіслав Трембецький, тут, в «Софіївці» на острові німфи-чарівниці Цирцеї, відбувається протилежне: навіть тварини, що побували на острові, перетворювалися на шляхетних, чесних, діяльних та поважних людей. Проводячи таке алегоричне порівняння, Трембецький мав на увазі, що садово-паркове мистецтво, так само, як і інші види мистецтв, благотворно впливає на виховання у людини кращих її якостей.

Посеред дзеркальної поверхні Нижнього ставу з широко роззявленої пащі змії, що звивається на камені вивертається діамантовими бризками стовп води. Це знаменитий фонтан «Змія». Вилита з бронзи невідомим автором вона приваблює своєю виразністю і пластичністю, а шум води створює враження, що перед нами звивається жива змія. Фонтан повинен нагадати відвідувачам парку міф про початок походу греків на Трою.

Бібліотека Марія Фіткаленко повідала ще багато цікавої інформації про й інші об’єкти парку. Відвідувачі екскурсії «Софіївка – візитна картка Умані» з цікавістю слухаючи про Тарпейську скелю, павільйон Флори, острів Ітака, камінь смерті, китайську альтанку, гроти Діани, Тантала, Каліпсо, Венери, Аполлона, партерний амфітеатр, підземну річку Ахеронт та Ахеронтійське озеро.

До речі, учені з космічної агенції NASA внесли Уманський національний дендрологічний парк «Софіївка» до переліку місць на Землі, які мають найбільш позитивний енергетичний вплив на людину. Перебування в парку підвищує настрій, збагачує людину духовно, викликає позитивні емоції.

Марія Фіткаленко, провідний бібліотекар

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 28.06.2024 Книжкова виставка «Україна – суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава»

  • 25.06.2024 Цікаві факти з біографії українського прозаїка Марка Черемшини: до 150-річчя від дня народження