Улюблений письменник наших читачів
До 100-річчя від дня народження Джеймса Олдріджа.
Останній дюйм, який розділяє всіх і все, нелегко
подолати, якщо не бути майстром своєї справи.
Джеймс Олдрідж.
Джеймс Олдрідж, англійський письменник та громадський діяч, народився 10 липня 1918 року в місті Вайт-Гілс в австралійському штаті Вікторія. Син літературного працівника (батько майбутнього письменника редагував місцеву газету), Олдрідж здобув гарну освіту: навчався спочатку в коледжі у Мельбурні, потім у Лондонському університеті. В 1938 переїхав до Англії. Літературну діяльність Олдрідж розпочав з журналістики.
У 1939 р., як воєнний корреспондент, приїхав на радянсько-фінський фронт. У роки Другої світової війни він побував у багатьох країнах і на багатьох фронтах. Робота журналіста й військового кореспондента стала для Олдріджа школою життєвого досвіду та майстерності.
Його перу належать художні репортажі («Пісня про Кавказ», 1942) і романи («Справа честі», 1942, «Морський орел», 1944), цикл новел (книга «Про багатьох людей», 1946), які відобразили героїзм народного опору й ті зміни, які спричинила перемога над фашизмом. Письменник жваво відгукується на актуальні проблеми часу, бореться за мир і покращення міжнародних відносин (роман «Дипломат», 1949), виступає як митець на підтримку національно-визвольної боротьби пригноблених народів («Герої пустельних обріїв», 1954; «Не хочу, щоб він помирав», 1957; «Останній вигнанець»,1961).
Сучасного читача і сьогодні приваблює тема людини у творах Джеймса Олдріджа. Його герої в драматичних обставинах перемагають відчай, долають складний шлях до нових обріїв, і болісно переживають трагедії втрат надії («Мисливець», 1950), цикл австралійських новел («Хлопчик з лісового берега», «Перемога хлопчика з лісового берега», «Татова сорока», повість «Мій брат Том» (1966), збірка оповідань різних років «Золото й пісок»(1960) та інші твори.
У першому романі Джеймса Олдріджа «Справа честі» дія відбувається у Греції, героєм його є англійський льотчик. Темою твору стала боротьба народу проти фашистської окупації. Антифашистському опору присвячено й другий роман письменника «Морський орел», дія якого відбувається на Криті. Третя книга письменника про антифашистський опір має назву «Про багатьох людей». У романі Дж. Олдріджа «Дипломат» (1949 p.), що є одним із найбільш зрілих і довершених його романів, показано гостру дипломатичну боротьбу у вищих ешелонах влади на початку «холодної війни». За цей роман письменник у 1953 отримав Золоту медаль Миру.
Роман I960 року «Мисливець» розповідає про нелегку боротьбу за життя та щастя канадського мисливця Роя Мак-Нейра. Романи межі 50 —60-х pp. («Герої пустельних обріїв», «Не хочу, щоб він помирав», «Останній вигнанець») присвячені боротьбі арабських народів за незалежність і справедливий соціальний устрій.
У романах 60-х pp. «Бранець чужої країни» та «Велика гра», що утворили своєрідну дилогію, письменник порушує проблему відносин Англії та Росії. В ці роки він намагається також розкрити тему відносин Європи й Америки в романах «Останній погляд» та «Прощай, Америко». Важливою темою в творчості Джеймса Олдріджа є тема дитинства та юності. Цю тему розкривають найкращі романи, повісті й оповідання останнього тридцятиріччя. До них належать повісті «Мій брат Том. Історія одного кохання» , «Дивовижна історія Ліллі Стьюбек» та «Справжня історія плювали Мак-Фі», «Дивовижний монгол» , новели «Хлопчик з лісового берега», «Перемога хлопчика з лісового берега».
Джеймс Олдрідж пішов з життя 23 лютого 2015 року, але його книги закликають активно сприяти суспільному прогресу і гуманізму. Символічна назва твору «Останній дюйм». Найважче зробити останній крок, вирівняти літак на останніх дюймах перед посадкою. Та найважливіше в момент вибору, вищого напруження фізичних і духовних сил, яке і зветься подвигом, пам’ятати про інших людей. За системою цінностей Джеймса Олдріджа, «подолати останній дюйм» означає вирватись з пустелі самотності.
Книги талановитого письменника ви можете отримати на абонементі художньої літератури, де на вас чекає книжкова виставка, присвячена сторічному ювілею Джеймса Олдріджа.
Наталія Михайлова,
провідний бібліотекар