В музейній кімнаті історії презентовано тематичну виставку «Від технікуму до вишу»
Цього року колектив Уманського національного університету садівництва відзначив 180-літній ювілей. Та крім цієї епохальної дати календар пам’ятних дах 2024 року містить й інші не менш важливі події, зокрема 95-річчя реорганізації закладу освіти в Уманський сільськогосподарський інститут та утворення кафедри механізації.
Саме з нагоди цієї дати в музейній кімнаті історії Уманського НУС оформлена тематична виставка під назвою «Від технікуму до вишу». В експозиції представлені матеріали періоду 1921–1929 років, коли наш навчальний заклад функціонував як Уманський агрополітехнікум, на основі якого в наслідок реорганізації й розпочав свою діяльність Уманський сільськогосподарський інститут.
Першими відвідувачами виставки, стали здобувачі освіти кафедри агроінженерії першого та третього курсів на чолі з куратором кандидатом технічних наук, доцентом Іваном Олександровичем Лісовим. Провела ознайомчу екскурсію бібліотекар, куратор музейної кімнати Світлана Аркадіївна Гасіца.
Під час заходу здобувачі освіти прослухали екскурсію, з якої дізналися, чим жили студенти Уманського агрополітехніку, як проводили своє дозвілля, які наукові відкриття зробили, про перший радіо-гурток, що діяв при технікумі, про шефську допомогу селянам навколишніх сіл, яку надавали студенти у боротьбі з безграмотністю тощо.
У виставкових вітринах документи та фотографії того часу говорили самі за себе. Здобувачі освіти дізналися, що таке «трудова книжка студента технікуму» і чим вона відрізняється від матрикулу та сучасної «заліковки». Побачили першу збірку наукових праць, що була видана в 1926 році під назвою «Записки Уманського агротехнікуму». І це непросто книга, це подарунок студенту технікуму Шкваруку Миколі (майбутньому професору кафедри агрохімії та ґрунтознавства УСГІ) від директора технікуму Зюлькова Ф.І. з дарчим написом.
Екскурсія була доповнена фрагментом з фільму «Земля» 1930 року, класика світового кінематографа Олександра Довженка. Сюжет картини розповідає про появу перших тракторів на селі. В Уманському агрополітехнікумі трактор марки «Фордзон» придбали в 1925 році. Для студентів кафедри агроінженерії ця інформація, звичайно, була корисною.
Завершилась тематична виставка «Від технікуму до вишу» в музейній кімнаті рідкісних і цінних видань, де провідний бібліотекар Наталія Михайлова ознайомила учасників з книжковою виставкою «Книжкові скарби нашої бібліотеки» та провела огляд літератури фахових видань минулих століть. Студентам, що навчаються за освітньою програмою «Агроінженерія» особливо цікавою були книги, зокрема одеського періоду: «Опис найновіших і загальнокорисних землеробських знарядь» Албрехта Теєра з примітками видатного французького агронома Домбаля 1834 року; двотомне видання Вебера К. К. «Плуги, борони, сівалки, культиватори, катки, волокуші, маркери, підгортачі, просапники та мотики. Посібник для господарів при виборі землеробських машин та знарядь та при роботі з ними» 1896 року; «Випробування плодових і овочевих сушарок при Уманському Училищі Садівництва та Землеробства влітку 1912 року», видана в 1914 році, її укладачем був старший спеціаліст з технічної переробки плодів та овочів інженер технолог В. Івановський.
Бібліотека Уманського національного університету садівництва запрошує всіх бажаючих відвідати тематичні виставки «Від технікуму до вишу» та «Книжкові скарби нашої бібліотеки», що діятимуть до 31 грудня 2024 року.
Світлана Гасіца, бібліотекар ІІ категорії