-= Меню =-

Вшановуючи пам’ять вчених Аркадія Грицаєнка та Івана Чучмія

Грудень виявився багатим на ювілярів в історії Уманського національного університету садівництва. Цього місяця університетська спільнота вшановувала пам’ять двох вчених – кандидата біологічних наук, доцента, відмінника аграрної освіти України Аркадія Олександровича Грицаєнко та доктора сільськогосподарських наук, професора, автора гуморесок, члена національної спілки письменників України Івана Петровича Чучмія.

З цієї нагоди в аспірантській залі бібліотеки УНУС експонуються дві книжкові виставки, присвячені ювілярам: «Грицаєнко Аркадій Олександрович – видатний вчений в галузі садівництва» та «Видатний селекціонер та талановитий поет-гуморист».

У 2024 році минає 95 рік від дня народження Аркадія Олександровича Грицаєнко (05.12.1929–04.04.2014), який працював на кафедрі плодівництва і виноградарства упродовж 1965–2007 років. Він розробив новітню технологію електростратифікації щеплень винограду, принципи й методи електричного підігріву щеплень винограду та методи формування різних типів пальмет, сконструював спеціальний ніж для зимового механізованого щеплення плодових культур. Завдяки наполегливій праці вченого в нашому університеті було створено колекційні насадження понад 250 сортів винограду, а також формовий сад, що являє собою оригінальні формування декоративних плакучих і сланких крон, сітчастого і горизонтального кордонів, різні види пальмет яблуні. Свої наукові напрацювання та здобутки Аркадій Олександрович висвітлив в сотні друкованих праць. саме з цим друкованим доробком колектив бібліотеки пропоную познайомитись своїм читачам під час перегляду книжкової виставки «Грицаєнко Аркадій Олександрович – видатний вчений в галузі садівництва».

Також у цьому році відзначив би свій 90-літній ювілей і Іван Петрович Чучмій (12.12.1934–19.01.2004), який працював в Уманській державній аграрній академії з 1990 до 2004 року. Вчений розробив нові методи селекції, інбредні лінії і гібриди кукурудзи нового покоління та районував понад 30 сортів і гібридів кукурудзи, озимої пшениці та ячменю. Він опублікував 158 наукових праць і став автором близько 50 авторських свідоцтв і патентів. Частково вони представлені на книжковій виставці «Видатний селекціонер та талановитий поет-гуморист», яка налічує кілька розділів. Ми впевнені, що шанувальникам влучного слова буде цікава книжкова поличка «Літературні здобутки Івана Чучмія, колишнього керівника літературного гуртка Уманського СГІ». Розділ книжкової виставки «Книги з дарчими написами, які зберігаються в особистій бібліотеці Івана Петровича Чучмія» засвідчують широке коло інтересів і друзів науковця. Книжкову виставку «Видатний селекціонер та талановитий поет-гуморист» доповнюють фотографії, рукописи професора Чучмія.

   

Книжкові виставки «Грицаєнко Аркадій Олександрович – видатний вчений в галузі садівництва» та «Видатний селекціонер та талановитий поет-гуморист», присвячені вченим, діятимуть впродовж грудня 2024 року та січня 2025 року. Тому запрошуємо колег та друзів учених відвідати їх та теплим словом та спогадом згадати ювілярів, а здобувачів освіти через призму наукового та творчого доробку Аркадія Олександровича Грицаєнко й Івана Петровича Чучмія оцінити наукову спадщину Уманського національного університету садівництва.

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 02.01.2025