-= Меню =-

Як зима з весною зустрічається

15 лютого відзначається свято Стрітення Господнього. Цей день присвячений принесенню немовляти Ісуса в Єрусалимський храм.

В народі зі Стрітенням пов’язували надії на весну. Вважалося, що в цей день зустрічається зима з весною.

З цього приводу казали: «Прийшла громниця – зимі половиця», оскільки «В цей день лютий до березня приїхав».

Святкування Стрітення в Україні походить ще з дохристиянських часів. Його тоді також назвали Стрічення, Стріщення, Громниці або Зимобор.

У народі вірили, на Стрітення зима вирушає туди, де було літо, а літо — туди де була зима. По дорозі вони зустрічаються та сперечаються між собою. Хто виграє у суперечці, той ще залишиться на цих землях господарювати. Якщо до вечора потеплішає, то виграло літо і скоро будуть потепління. Якщо ввечері стало холодніше, то зима ще зостанеться на деякий час.

А назва така була у свята, тому що вважалось — 15 лютого, це єдиний день, коли взимку може пролунати грім.

На Стрітення Господнє не можна: лаятися, сваритися, робити прибирання, вишивати, прати, працювати в городі.

Заборона на роботу має виняток, вона дозволяється, якщо це робота на благо іншим людям, яким необхідна допомога.

Заборона ж з приводу купання стосується лише лазні — адже щоб помитись у лазні, потрібно було працювати: колоти дрова, носити воду, тощо. Щодо звичайного сучасного душу ніяких заборон немає.

Також не радили на Стрітення вирушати у далеку мандрівку. Через мінливу погоду у цей період мандрівника могли спіткати різні неприємності, тож люди раніше остерігались далекої дороги. Існувало навіть прислів’я: “На Стрітення вирушиш в дорогу – скоро додому не повернешся”.

Ще одна цікава заборона – класти у цей день гроші на кухонний стіл. Вірили, що тоді удача від вас відцурається, а гроші буквально будуть витікати крізь пальці.

Народні прикмети:

Передбачити погоду могла і курка: якщо нап’ється біля порогу води — весна буде теплою і ранньою.

Наталія Поліщук, бібліотекар ІІ категорії

Останні новини Наукової бібліотеки