Яків Миколайович Калиновський: згадаємо історію – вшануємо ювіляра
У жовтні минає 210 років від дня народження фахівця у галузі акліматизації тварин і рослин, доктора філософії, професора сільського господарства і лісівництва, V директора Уманського училища землеробства і садівництва Калиновського Якова Миколайовича. Не зміг пройти повз цієї події й колектив бібліотеки Уманського національного університету садівництва, і тому ініціював відзначення цієї події з циклу заходів «Згадаємо історію – вшануємо ювіляра».
23 жовтня в книгозбірні відбулася історична година «Професор Яків Миколайович Калиновський – видатний науковець, педагог та керівник». Організувала і провела захід бібліотекар, куратор музейної кімнати історії УНУС Світлана Гасіца. Її проведення доєднався завідувач кафедри захисту і карантину рослин, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Ігор Крикунов із здобувачами освіти 3-го курсу факультету агрономії.
Під час історичної години присутні дізналися про життєвий шлях професора Якова Миколайовича Калиновського, а також про його внесок у становлення та розвиток Уманського училища землеробства і садівництва, яке через більше, ніж століття потому стало всім відомим Уманським національним університетом садівництва.
Студенти з інтересом дізналися про цікавими фактами із біографії науковця-ювіляра, з якими хочемо познайомити і вас…
- Калиновський вищу освіту здобув на медичному факультеті Харківського університету. Навіть, деякий час працював лікарем, але швидко зрозумівши хибність вибору професії, подав у відставку.
- Другу вищу освіту – сільськогосподарську – здобув за кордоном, слухаючи лекції відомих професорів Берліна, Відня та Мюнхена.
- Яків Миколайович активно займався перекладами наукової літератури з німецької мови. У бібліотеці УНУС і до тепер зберігаються підручники, перекладені ним: «Дерево. Внутрішня будова та життя вищих рослин» (автор – Герман Шахт, 1857 року видання); «Сільське господарство» (автори – Жирарден і Дю-Брель, 1860 року видання); «Про розведення, утримання та використання свійських тварин» (автор – фон Веккерлин, 1866 року видання).
- Вчений був членом Міжнародного товариства акліматизації тварин та рослин і виконував обов’язки вченого секретаря, відповідав за орнітологічне відділення, працював редактором журналу «Акліматизація», що видавалося товариством.
- Став директором Уманського училища землеробства і садівництва Калиновський у 1881 році, а на той час йому виповнилось 67 років.
- Розуміючи, що орних земель для практичних занять в училищі явно не вистачає, він запропонував розширити практичне поле та надати йому комерційного напрямку. Було впроваджено сівозміни, вводилися нові культури, вирощували посадковий матеріал, який потім реалізовували. Комплектувалася ферма: куплено трьох бугаїв, трьох корів, овець, свиней, різну свійську птицю, в тому числі кури породи лангшан, гуси тулузькі, яйця.
- Яків Миколайович – один із тих, завдяки кому в м. Умань з’явилась метеостанція. У 1884 році він написав мотивуючого листа до міністерства землеробства і сільського господарства щодо створення метеостанції при Уманському училищі землеробства і садівництва, адже виростити нову культуру без вивчення умов навколишнього середовища неможливо. Відкриття метеостанції відбулося 1 вересня 1885 року, але вже без Якова Миколайовича.
На жаль, за станом здоров’я п’ятий директор Уманського училища землеробства і садівництва залиш посаду, повернувся до рідного міста, де й помер у віці 89 років 10 жовтня 1903 року.
Бібліотекар Світлана Гасіца завершила історичну годину «Професор Яків Миколайович Калиновський – видатний науковець, педагог та керівник» оглядом експозиції музейної кімнати історії УНУС, здобувачі освіти познайомились із артефактами періоду Уманського училища землеробства і садівництва: канцелярською книгою 1848 року з іменами вихованців, цеглиною 1863 року виготовлення, з якої побудований навчальний корпус №1, атестатом 1892 року, рукописним підручником та іншими експонатами. Також присутні вшанували пам’ять студентів та випускників, загиблих на російсько-українській війні, хвилиною мовчання.
Уманський національний університет садівництва у всі часи і за будь-яких обставин був і залишається інтелектуально багатим. Свій досвід і знання здобувачам освіти передавали педагоги та науковці зі світовим ім’ям, виховуючи професійну еліту України. Яків Миколайович Калиновський – один з багатьох, хто сприяв розвитку Уманського училища землеробства і садівництва, сформувавши крізь століття надійне підґрунтя для процвітання Уманського національного університету садівництва.
Світлана Гасіца, бібліотекар ІІ категорії