Здоров’я – головне багатство
Із середини першого століття нової ери до нас дійшов вислів стародавнього римського поета, сатирика Ювенала «Orandum est, ut it sit mens sana in corporе sano». Цей вираз у результаті курйозного перекладу, спотвореного помилково чи то ідейно заангажованого в радянські часи, набув змісту: «У здоровому тілі – здоровий дух», замість «Треба молитись, щоб розум був здоровий у здоровому тілі». Дослідники дореволюційного періоду перекладали цей вислів саме так. І вислів цей спрямований проти однобічного захоплення тілесними вправами і, по суті, закликає до відповідних дій.
То що потрібно робити людині? Як не занапастити своє єдине (а якщо не єдине, то ми про це не знаємо) життя, життя як чудо, яке дано тобі Богом? Вищим розумом? Твоїми батьками? Твоїм родом?
І хоч розум, дух, душа мабуть все-таки первинні по відношенню до тіла, у понятті «здоров’я» все це переплетене. Проаналізуємо, що реально залежить від нас, а на що ми не можемо вплинути, особливо коли сучасному суспільству з його бізнес-індустрією – від гігантської мережі медзакладів в усьому світі до самої дохідної (після торгівлі зброєю та наркотиками) фармакологічної промисловості – природний для людини, стан фізичного благополуччя невигідний?
Тютюн, алкоголь, небезпечна їжа… Одним словом, перейти повністю на здоровий спосіб життя доволі складно, а й в чомусь практично неможливо.
Але ми до цього прагнемо. І треба розібратися в тих факторах, які впливають на людське життя і які ми можемо чи не можемо змінити. Виділимо такі їх види:
-
-
- оточуюче середовище (якість повітря, води, комфорт житла);
- гени. Крім безпосередньо генів (генетичні хвороби, стан імунітету і т. інше) сюди ж можна віднести і виховання, і наш спосіб життя в дитинстві;
- поведінка (всі звички, в тому числі і шкідливі); заняття спортом в залі чи «на дивані»;
- харчування;
- медицина (іноді вона просто необхідна);
- духовний стан. В якому настрої ви, в основному, знаходитесь; як часто зазнаєте стресів; наскільки ви оптимістичні (загальновідомо, що рани в оптимістів швидше загоюються, і взагалі, вони хворіють менше).
-
ВООЗ подає деякі фактори у відсотковому відношенні: по 10 % – гени і медицина, 20 % – екологія. Хоча для тих, хто живе біля хімкомбінату, ця складова сягає далеко за 20 %. Поки ми молоді, наш організм може протистояти великій кількості шкідливих зовнішніх факторів. І багато людей легковажно відносяться до свого здоров’я, віддаючи перевагу цигарці і зловживаючи алкогольними напоями. Але з часом весь колись випитий надлишковий алкоголь і цигарки даються взнаки букетом хвороб. Лише ведення здорового способу життя замолоду може захистити від таких випадків.
Отже, на що потрібно звернути увагу та що є основами здорового способу життя:
-
-
- відмова від шкідливих звичок. Цей пункт повинен бути першим, тому, що шкідлива звичка не тільки залежність, але й отрута. Ви труїте не тільки себе, але й оточуючих людей. За статистичними даними куріння вбиває кожен рік у світі близько 5 млн. людей! Це дуже страшні цифри!
- правильно збалансована їжа. «Ми є те, що ми їмо». Цікавтеся принципами здорової їжі, зверніть увагу на піраміду харчування, розроблену дієтологами. Схема її дуже проста – все, що біля основи, їжте як можна частіше, а те, що сходиться до вершини, рідше або обережно. З їжею ми отримуємо силу, енергію, вітаміни для підтримки нашого життя. Але надлишок їжі теж дуже погано. За один раз краще з’їдати стільки їжі, стільки вміщується в долоні, але їсти частіше;
- активні заняття спортом. Треба вибрати ті заняття, які подобаються і приносять масу емоцій, задоволення. Відмова від таких занять веде до атрофії м’язів, порушення роботи органів, зниження імунітету;
- підтримка нормальної ваги тіла. Нічого складного для тих, хто виконує попередні пункти. Багато вже сказано про зайву вагу, про важкі наслідки, які вона дає, про порушення функцій організму. Але є ще психологічна сторона – зайва вага дратує людину, пригнічує настрій, веде до закомплексованості.
- режим (це дуже важливий пункт). Тільки правильний та повноцінний відпочинок допоможе розслабитися та набратися сил. Організуйте свій день, але не забудьте виділити для сну потрібні 7-8 годин . У людини, яка не висипається, погана працездатність, знижена мозкова діяльність. Це все впливає на якість дня, а також на життя загалом;
- постійне загартування свого організму. Навчіться справлятися не тільки зі своїми звичками, але й раціонально використовувати зовнішні фактори (сонце, повітря, воду) для підтримки здоров’я тіла й душі;
- психологічна рівновага. Метушня, стреси, розчарування – це все підриває наше психологічне здоров’я. В результаті ми погано спимо, харчуємось, не займаємося спортом. Важливо навчитися берегти себе, своє здоров’я. Згадайте, як часто будь-яка проблема, яка нас дратувала, не давала спати, здається через деякий час дрібницею. А якщо треба, зверніться за допомогою до рідних людей. В усякому випадку з депресією треба боротися;
- особиста гігієна. Правилами особистої гігієни ніколи не можна нехтувати. Адже кожен день ми торкаємось предметів, на яких може бути маса мікробів – на грошах, кнопках ліфту, ручках дверей, телефоні, клавішах комп’ютера…
-
Можна додати корисні поради, які стосуються емоційного та інтелектуального здоров’я. Внесіть різноманітність у свій звичайний день. Найдіть захоплення, яке подарує багато позитивних емоцій. Приділяйте час і увагу своїм почуттям, спілкуйтесь з друзями, сім’єю, радуйте себе і оточуючих просто так, без причини, добре відпочивайте від міської суєти. Читайте книги, слухайте музику, яка вам подобається, займайтеся творчістю. Треба насолоджуватись життям та займатися приємними справами, тоді ваш настрій буде добрим, а хвороби будуть оминати вас. Деякі вчені, наприклад Ганс Сельє, впевнені, що всі хвороби є так званими «психосоматичними», а не тільки деякі з них.
Щодо інтелектуального здоров’я, то для нього психологи рекомендують кросворди і книги, тренінги, які розвивають пам'ять, вивчення мов, комп’ютерні курси, а також багато інших справ.
Вивчайте корисну літературу. Можна почати з чудової книги Стівена Кові про сім звичок надзвичайно ефективних людей. Постійно мотивуйте себе в досягненні мети, а також виробіть свою мотивацію до занять спортом.
Є така фраза: «Всі наші проблеми – від голови». Тому не засмічуйте її образами, проблемами, неприємностями. Краще виберіть свій вірний шлях – шлях до здорового способу життя та емоційної рівноваги.
Будьте здорові та щасливі!
Наталія Чернова,
бібліотекар I категорії Наукової бібліотеки