-= Меню =-

Життя на сторінках чи сторінки з життя… До 145-річчя від дня народження Джека Лондона

Не можна довірятися ілюзіям – за них завжди доводиться

розплачуватися, і тільки дійсність завжди каже правду

Часто кажуть, що життя письменника – в його книгах. Щодо Джека Лондона це твердження цілком справедливе. Кожен твір видатного письменника демонструє могутню постать автора. Майже з кожної сторінки, написаної ним, постає його власне життя, особистий досвід, події пережиті ним, картини, бачені його очима. Відштовхуючись від власного і особистого письменник створив глибокі і правдиві захоплюючі картини. Ці картини вражають читача, хвилюють, примушують співпереживати, жити разом з героями.

Джек Лондон пройшов недовгий життєвий шлях. Він прожив лише сорок років, але життя його було складним й суперечливим. Життєвий гарт, незламність духу він придбав ще в дитинстві.

Народився Джек Лондон (справжнє ім'я – Джон Ґріффіт Че́йні) 12 січня 1876 року в Сан-Франціско. Свою мати син мало цікавив, і ріс майже без материнської уваги. Фактично Джека виростили дві жінки – старша зведена сестра Еліза, яка змалку й до останніх його днів піклувалася про брата, і годувальниця, Дженні Прентіс, яка щиро любила Джека і навіть згодом вже дорослому, допомагала чим тільки могла. Свого батька хлопець не знав – його замінив вітчим, Джон Лондон, який і дав Джекові своє прізвище. До вітчима Джек на все життя зберіг почуття вдячності та поваги. Джон Лондон був людиною працьовитою, але ставши інвалідом, йому стало важко утримувати родину. І цей тягар великою мірою ліг на плечі десятилітнього Джека.

Хлопцеві змалку довелося важко працювати. Він продавав газети, гнув спину на консервній й джутовій фабриках, в котельні електростанції, перебивався на випадкових роботах. Підлітком Джек стає «устричним піратом» – він добуває забороненим чином устриці, продає їх. Невдовзі переходить у рибальський патруль і вже ловить тих браконьєрів, до яких вчора належав сам. Згодом вітер далеких мандрів заносить його аж до берегів Японії, він – матрос шхуни, яка полювала на котиків. Повернувшись додому, юнак блукає по дорогах Америки, марно шукаючи хоч якоїсь роботи. Зазнав Джек і холоду, й голоду, й образ, побував і в тюрмі.

Учитися Джекові майже не пощастило: короткочасне перебування в початковій школі – ото й усе його навчання в дитячі роки.

Цінністю нашого життя є можливість

змінити напрямок свого руху,

а не котитися, як камінь.

Восени 1893 року, коли юному автору не було ще й вісімнадцяти років, одна з газет опублікувала його перший твір-нарис «Тайфун біля берегів Японії», написаний після плавання на шхуні. Подальше життя талановитого юнака пов'язане з інтенсивною самоосвітою і нещадною творчою роботою, спрямованою на опанування тяжкої письменницької діяльності, вироблення особистого стилю.

Майбутньому письменникові гостро бракувало освіти. І майже дев’ятнадцятилітній юнак, який уже чимало пізнав у житті, сідає за парту поряд з підлітками, а 1896 року Лондон успішно складає іспити в Каліфорнійський університет. Але після першого ж семестру залишає навчання.

Саме в цей час у Клондайку, на Алясці було знайдено золото. Лондона вабили невідомі далі, надія розбагатіти, мрія про можливість присвятити себе творчій праці, зайнятися літературою, що полонить його більше й більше. Але не судилося. Через два роки до Окленда повернувся не щасливий мільйонер, а знесилений, хворий жебрак.

І все-таки з цієї подорожі Джек Лондон привіз величезне багатство, незрівнянно дорожче від золота, – незабутні враження, які лягли потім в основу багатьох його творів. Аляска, стає літературним Клондайком письменника: він створює особистий, ні з чим незрівнянний світ важких випробувань, суворих природних умов, міцної людської дружби і любові, які долають будь-які перешкоди. Так звані північні оповідання принесли славу молодому автору.

З кожної книги, від кожного письменника береш щось у життя. Один вабить силою почуття, мужніми характерами героїв, другий – лагідним і спокійним світлом своїх думок, третій бентежить інтересом до навколишнього світу. Великі письменники різні, неповторні, багатогранні, як саме життя. Кожен дарує щось своє – тільки зумій одшукати, побачити оте, що найважливіше у нього, чим він благословляє читача в далеку дорогу життя. Що ж варто взяти у Лондона? Чим він благословляє свого читача? Насамперед, це мужність і наполегливість у досягненні мети, які притаманні простим і відважним золотошукачам, покорителям Країни Білої Тиші. Це любов і повага до людини, чесність, товариська взаємодопомога, яка вчить ділитися останнім шматком з кожним, хто того потребує. Це дух здорової романтики, що кличе в незвідане, не дає заспокоїтися, поки є несходжені дороги, незаймані хащі, нескорені вершини. Це зневага до брехні й лицемірства. Це, нарешті, віра в силу людини.

В наш час, коли слово «ізоляція» лякає і гнітить, хочу запропонувати знайти в цьому явищі позитивні моменти. Американський філософ Єрік Хоффнер якось сказав: «Наодинці з собою ми в поганій компанії». Однак це можна виправити, читаючи книги, роблячи паузи для роздумів і постійно покращуючи себе. Що більше ми читаємо й проводимо часу разом із книгами, то більше фокусуємось на практикуванні концентрації уваги і медитації. Завдяки читанню ми стаємо спокійнішими та більш терплячими, вчимося зосереджуватися, оновлюємо власні знання, вчимося мислити.

Отже, якщо Ви погоджуєтесь, що книга зараз найбезпечніша і корисна компанія для Вас, запрошуємо завітати до бібліотеки. Ми працюємо і завжди раді допомогти у виборі саме Вашої книги. І чому б в день річниці від дня народження Джека Лондона не почати з його нетлінних творів?! Можемо почати саме зараз!

«Граючи в незнайому гру,

ніколи не робити першого ходу.»

«Неосвічені люди уявляють, що вони мислять,

розпоряджаються долями тих, які мислять насправді.» 

Мартін Іден, простий моряк, випадково опиняється у світському середовищі й закохується у Рут Морз, дівчину з багатої родини... Він вирішує за будь-яку ціну добитися її любові, змінити своє життя, стати знаменитим письменником. Але невідомо, чи здійсняться його мрії, чи принесуть вони щастя... Цей роман, який розповідає про просту людину, що домоглася успіху, про пошук місця в житті, муки творчості й муки кохання, виявився пророчим: Джек Лондон багато в чому повторив долю свого героя.

Потоком времени не всё поглощено.

Жизнь прожита, но облик её вечен.

Пусть золото игры, в волнах погребено –

Азарт игры как выигрыш отмечен.

Збірка Любов до життя – одна з яскравих перлин циклу північних оповідань. Аляска – те місце, де кожен змушений виявляти свої справжні риси. Північ рівняє бідних і багатих, пронизливий холод не зважає на неміч, рвучкий вітер байдужий до соціального стану, а дикий звір не розбирає звань. У протистоянні з жорстокою природою герої наведених творів перемагають не тільки завдяки сміливості, витривалості, енергії, а насамперед, завдяки силі духу, одержимості життям, здатності навіть в екстремальних умовах залишатися Людиною.

«Біле Ікло» – це повість про події часів золотої лихоманки на Алясці. Жорстокий і суворий світ оточує головного героя Біле Ікло, напіввовка-напівсобаку, від самого його народження і загрожує неминучою загибеллю. Лише зустріч із добрим хазяїном допомагає йому знайти себе. Це книжка про силу любові, вірності та відданості, про справжню дружбу між твариною і людиною.

«Всі його колишні моральні поняття руйнувалися,

в нещадно жорстокій боротьбі за існування

 вони були тільки зайвим тягарем.»

«Поклик пращурів». Він був народжений, щоб стати ватажком зграї. Бак був звичайним домашнім псом з каліфорнійського ранчо. Доки його не викрали і не продали. Тепер він змушений забути про своє колишнє безтурботне життя та почати боротьбу за виживання. У холодній клітці, далеко від дому, кочуючи з місця на місце, він буде брати участь у жорстоких собачих боях, коритись «закону палиці», проте не втратить найважливіше – жагу до свободи. Бак почне шлях, яким його веде поклик пращурів.

«Морський вовк». Головний герой – літературний критик Хемфрі Ван-Вейден після корабельної аварії потрапляє на шхуну із похмурою назвою «Привид». Радіти порятунку довелося недовго: капітан судна Вовк Ларсен виявився справжнім деспотом. Усі, хто потрапляє на його шхуну, довічно стають його рабами. Ларсен полонить усіх нібито для роботи на себе та подальшої наживи внаслідок полювання на морських котиків, але насправді йому подобається тримати всіх у страху, знущатися й демонструвати їм свою силу. Багато хто намагався зупинити капітана, але марно. Відчай і страх невидимим туманом оповили злощасну шхуну. Здається, і Хемфрі уготована незавидна доля. Тож чи спіткає він нову філософію життя, чи так і залишиться невблаганним і безжальним звіром, для якого своє життя – велика цінність, а чужі не варті й копійчини.

«Серця трьох» – останній роман знаменитого американського письменника. «Серця трьох» підкорює своїм інтригуючим сюжетом і незвичайним динамізмом дії. Френсіс Морган – єдиний спадкоємець великих грошей і далекий нащадок пірата Генрі Моргана — живе у Нью-Йорку, грає на біржі, нудьгує після смерті батька. І хочеться йому чогось такого! Випадково до нього приходить гість – сеньйор Альварес Торес, який знає, де сховано скарби його далекого пращура-пірата. Пригоди починаються! Френсіс вирушає у Південну Америку, де зустрічає прекрасну Леонсіо Солано, свого далекого родича-погодка, який викапаний він, – Генрі Моргана. І далі пішли поїхали: ревнощі, в’язниця, суд, пошуки скарбів тощо.У творі також зображено й трагічні конфлікти: безжалісне винищування індійської культури незваними «цивілізаторами», розкрадання природних багатств, бруд у тім світі, де бушує битва за мільйон.

«Смок Беллю» – це історія перетворення літератора та художника з Сан-Франціско Смока Беллю в золотошукача, історія справжньої дружби та кохання, яка розказана легко, цікаво і з почуттям гумору. Смок – інтелігентний юнак із типової буржуазної сім’ї, якого жага пригод штовхнула на повний смертельних небезпек шлях відчайдушних золотошукачів, завойовників Клондайку. Письменник стверджує, що якраз в таких випробуваннях загартовується характер та проявляються справжні якості людини.

«…Умей поставить, в радостной надежде,

На карту все, что накопил с трудом,

Все проиграть, и нищим стать, как прежде,

И никогда не пожалеть о том!»

Р.Кіплінг

«Мексиканець» – оповідання про незламного, залізного Феліпе Ріверу. Заради помсти він хоче допомогти революції, береться за будь-яку роботу і не вимагає нічого взамін, а навпаки приносить гроші походження, яких невідоме. У фіналі оповідання головний герой виходить на заміну в боксерському поєдинку проти бійця на багато досвідченіше і сильніше...

Сподіваємось, що наш невеличкий огляд літератури зацікавив Вас і викликав бажання перечитати твори великого американця або відкрити для себе нового Джека Лондона. 

Олена Рудковська, бібліотекар ІІ категорії

Останні новини Наукової бібліотеки


  • 14.01.2021 Агатангел Кримський в українській та світовій культурі

  • 12.01.2021 Життя на сторінках чи сторінки з життя… До 145-річчя від дня народження Джека Лондона